Čína vyhlásila jako státní svátek výroční den nankingského masakru připisovaného japonské armádě a také konec 2. světové války vyznačený kapitulací Japonska. Japonský vládní mluvčí to dnes podle stanice BBC označil za vnitřní čínskou záležitost, i když poznamenal, že nechápe, proč se k tomuto kroku Peking rozhodl víc než 60 let po válce.
Čínsko-japonské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli neshodám o ostrovy ve Východočínském moři.
O zavedení dvou nových svátků, které připadnou na 13. prosinec v připomínce útoku japonské armády v Nankingu za takzvané druhé čínsko-japonské války a na 3. září na památku dne kapitulace Japonska v roce 1945, rozhodli čínští poslanci ve čtvrtek. Čínské sdělovací prostředky pak informovaly, že připomínkové ceremonie budou vždy dvoudenní.
"Je otázkou, proč se k těmto oslavám rozhodli více než 60 let po válce. Ale je to domácí čínská záležitost, takže naše vláda to komentovat nebude," sdělil dnes japonský vládní mluvčí Jošihide Suga.
Nankingský masakr se váže k tažení japonské armády na přelomu let 1937 a 1938.
O život při něm přišlo na 300 tisíc lidí, což je údaj na Památníku obětí masakru v Nankingu. V japonských učebnicích dějepisu po druhé světové válce se ale uvádělo 3000 mrtvých a krutosti Japonců se bagatelizovaly.
Čína dodnes prohlašuje, že se Japonsko k válečným událostem nestaví náležitě. Tokio naopak připomíná, že se už několikrát omluvilo.