Čína na Tchaj-wanu s pandí diplomacií <span>konečně uspěla</span>

Zahraničí
15. 8. 2008 13:30
Panda velká v rezervaci Wolong.
Panda velká v rezervaci Wolong.

Panda velká v rezervaci Wolong.K poslední kapitole zřejmě dospěla několik let trvající "pandí diplomacie" mezi Čínou a Tchaj-wanem. Ostrov, který Čína téměř šest desítek let označuje za svou vzbouřeneckou provincii, souhlasil, že přijme darem dvě pandy velké, které Tchaj-wanu Peking nabídl v roce 2006.

Jak dnes píše agentura Reuters, zoologická zahrada v tchajwanském hlavním městě Tchaj-peji už dostala od vlády dovozní povolení na pandí pár jménem Tchuan Tchuan a Jüan Jüan. Jména pand, přečtou-li se za sebou, znamenají v čínštině "sjednotit". Čína dlouhá desetiletí opakuje, že je odhodlána přivést Tchaj-wan zpět pod svou správu, a to i silou, bude-li to nezbytné.

Bývalý tchajwanský prezident Čen Šuej-pien, který si přál držet politický odstup od Číny, považoval nabídku pand za podezřelou a odmítal ji během svého setrvávání v úřadu schválit pod záminkou, že na Tchaj-wanu není zařízení, které by se o tyto ohrožené savce Čína si své pandy žárlivě střeží a mláďata patří jedině jí.mohlo starat odpovídajícím způsobem. Jeho nástupce Ma Jing-ťiou je ale Číně nakloněnější a krátce po květnovém převzetí prezidentského úřadu prohlásil, že čínské pandy budou na Tchaj-wanu vítány.

Tchaj-wan se od Číny oddělil na konci občanské války v roce 1949, a přestože má vlastní vládu, považuje ho Čína nadále za svou vzbouřeneckou provincii.

Pandy velké patří k nejohroženějším savcům na světě. Asi tisícovka těchto bílo-černých medvědů žije v bambusových lesích v centrální a západní části Číny. Peking už párky pand věnoval coby symbolické dary devíti zemím včetně Japonska, Severní Koreje, Spojených států či bývalého Sovětského svazu.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ