Čína: <span>podvedení lidé</span> demonstrovali proti „zelené zdi“

Zahraničí
22. 10. 2008 15:55
Velká zelená zeď rozhodně všechny neuspokojila.
Velká zelená zeď rozhodně všechny neuspokojila.

Velká zelená zeď rozhodně všechny neuspokojila.Stovky Číňanů, kteří s vidinou rychlého zbohatnutí investovali peníze do projektu zastavení dezertifikace půdy a přišli o své úspory, se v úterý v Pekingu střetly s policií. Společnosti, jež slibovala velké výdělky ze sázení stromů ve vyprahlém severočínském regionu Vnitřní Mongolsko, svěřilo více než 30 tisíc investorů, převážně z řad penzistů, 1,3 miliardy jüanů (3,5 miliardy korun).

Demonstranti, kteří se v úterý shromáždili před vládním úřadem v Pekingu, si stěžovali, že vysazené stromy uschly a uhynuly, když byla společnost vyšetřována a její účty zablokovány. Čínské úřady zabavily firmě půdu a postavily její vedení před soud za falešnou reklamu poté, co se údajně ukázalo, že jde o pyramidovou hru.

Grafika."(Firma) vysázela v poušti ve Vnitřním Mongolsku stromy, a pak nám je prodala. Měly vrátit poušti život," uvedl demonstrant Li z Pekingu, který v projektu prodělal asi 100 tisíc jüanů (272 tisíc korun). "Společnost osázela asi 48 tisíc hektarů půdy, zhruba 40 procent stromů ale uhynulo," dodal.

Projekt, v jehož rámci někteří rolníci převedli své pozemky společnosti, aby je použila k osázení, přitáhl pozornost k současným čínským zemědělským reformám, které umožní rolníkům převádět svá práva na užívání půdy. Doposud rolníkům patřily produkty pocházející z jejich půdy, ne ale půda sama.

Takto vypadala Velká zelená zeď na počátku. Tehdy šlo všechno dobře.Systém vlastnictví pozemků, který je pozůstatkem kolektivizace z dob Mao Ce-tunga, je pravidelně zneužíván místními vládami, které často půdu zabavují a prodávají ji továrnám či developerům, přičemž rolníci dostanou minimální kompenzace.

Čínská média reformy chválí jako klíčový krok k zajištění práv rolníků a podpoře zemědělské produkce země prostřednictvím větších, efektivnějších hospodářství. Reformy přivítali podle svých slov i demonstranti v Pekingu, mají však pochybnosti, zda dokážou ochránit venkovany před bezohlednými úředníky.

"Samozřejmě, že jsou reformy prospěšné. Ale musí tu být větší veřejný dozor, jinak budou lidé dále podváděni," řekl jeden z účastníků protestu.

Foto: Reuters, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ