Čína poslala zaměstnance <span>Rio Tinto do vězení</span>

Zahraničí
29. 3. 2010 10:10
Šanghajská pobočka těžařského gigantu Rio Tinto.
Šanghajská pobočka těžařského gigantu Rio Tinto.

Šanghajská pobočka těžařského gigantu Rio Tinto.Soud v Šanghaji dnes odsoudil čtyři zaměstnance nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto za braní úplatků a krádež obchodních tajemství do vězení na sedm až 14 let. Australský občan Stern Hu, který ve společnosti řídil čínskou divizi železné rudy, si má za mřížemi odpykat deset let.

Proces se zaměstnanci těžebního gigantu Rio Tinto je pod drobnohledem zahraničních investorů, kteří mají obavy z neprůhledného právního systému v zemi a z trendu rostoucích zásahů proti zahraničním firmám. Soud došel k názoru, že Hu a tři čínští zaměstnanci jsou vinni v obou bodech obžaloby. Hu dostal za přijímání úplatků sedm let a za krádež obchodních tajemství dalších pět let, vzhledem k přiznání k úplatkům mu však byl celkový trest snížen.     

Rio Tinto patří k největším producentům železné rudy na světě a Čína je klíčovým odběratelem této suroviny. Loni v létě zástupci firmy jednali s některými čínskými ocelárnami o nových cenách rudy na další období, Číňané požadovali slevu a žádost podpořili úplatky. Z uplácení byl obviněn manažer osmého největšího čínského producenta oceli Shougang Corp a další, kteří už rovněž čekají na soudní verdikt.     

ČTĚTE TAKÉ: Rio Tinto a BHL Billiton se spojují v těžbě železné rudy

Úřady vzápětí čtyři zaměstnance Rio Tinto obvinily z přijímání úplatků a z krádeže obchodních tajemství. Všichni čtyři se minulý týden při zahájení procesu přiznali ve věci úplatků, popřeli však výši, kterou udávala obžaloba, a všichni až na jednoho popřeli rovněž obvinění z krádeže obchodního tajemství.     

O kauze obchodních tajemství však čínská strana nic konkrétnějšího nesdělila a obhájci se o této věci kvůli zákazu soudu příliš nešířili. Australské diplomaty z této části přelíčení soud vykázal a zahraničním novinářům odepřel přístup úplně. Právě tato část procesu vyvolává velké pochyby a nejistotu u investorů, protože to zvyšuje rizika jejich aktivit v Číně.

Celý proces byl navíc zahájen po té, co akcionáři Rio Tinto odmítli spojení s čínskou firmou Chinalco.

Čína se nyní dostala do křížku i s další firmou - americkým internetovým kolosem Google. Ten kvůli napadení své emailové služby zrušil pobočku v Číně a přestěhoval ji do Hongkongu.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ