V Číně už brzy vyrostou k nebi nejvyšší Twin Towers, dvojčata, na světě. Tisíc metrů vysoké futuristické věže mají pomoci k větší čistotě vody a vzduchu ve městě Wu-chan, metropoli čínské provincie Chu-pej. Mezi jinými vzniknou v budovách restaurace a také vertikální zahrada. Wu-chan je nejlidnatější město ve střední Číně.
Návrhy dvojčat vypadají jako obrázek z filmu Hvězdné války (Star Wars).Dvě budovy připomínající jehly s oranžovou fasádou se vypínají směrem k mrakům. Mezi nimi se vznášejí obří koule připomínající planety. Kdyby k tomu architekti přidali nějakou kosmickou loď nebo UFO, perfektně by zapadli do konceptu.
Jak sdělila londýnská architektonická firma Chetwood, věže by měly být v milionové metropoli otevřeny v roce 20185. "Phoenix Towers" se budou tyčit do výše jednoho kilometru a jejich stavba přijde předběžně na v přepočtu 41 miliard korun. Zatím ale ještě chybí souhlas starosty města. Pokud vše půjde podle plánů, začne se na parcele velké 47 hektarů stavět v příštím roce.
Spolu s Hua Yan Group v Pekingu a státní Citic Group předloží britští architekti koncept dvou výškových budov, díky nimž se Wu-chan bude výrazně odlišovat od ostatních měst v Číně. O tom není pochyb.
V souladu s "městem tisíce jezer", jak se Wu-chanu říká, vyrostou čínské "Eifelovky" uprostřed jednoho z nich. Bude v nich všechno možné včetně hotelů, obchodů, kanceláří a míst pro volný čas. Byty se v nich ale neplánují. Zvláštností bude největší "živoucí stěna" na světě. Vertikální zahrada. V koulích se otevřou restaurace, do nichž se lidí dostanou z věží po průhledných chodnících.
Podle konceptu kanceláře Chetwoods se mají ve stavbách cítit dobře lidé z celého světa. A Číňanům se má otevřít svět, aniž by museli opustit svou vlast.
Na úpatí věží je plánován trh ve stylu tureckého bazaru. Dále pak ulice á la Japonsko, kterou bude lemovat alej třešní. Francouzskou zónou povede ulice s obchůdky, jaké známe z Paříže.
Dvojmrakodrap je pojmenován po čínském mýtickém ptáku jménem Feng-chuang. Patří mezi čtyři nebeská zvířata, jež jsou symbolem dokonalosti. Jde o čínského fénixe. Feng je mužská a chuang ženská součást opeřence, jenž v sobě dokonale spojuje principy jin a jang. Síly, které se odpuzují a současně přitahují.
Architekti ale nesázejí jen na futuristický design svého díla, ale také na technologie budoucnosti. Jak se lze dočíst na jejich webových stránkách, věže by měly pomocí solárních zařízení, palivových článků a větrných turbín zásobovat energií nejen samy sebe, ale i své okolí.
Odpad se bude recyklovat a využívat k výrobě tepla, odpadní vody se budou shromažďovat a čistit. S pomocí vrstev vnější fasády se plánuje čistit špinavý vzduch. Už dnes získal Eu-chan s deseti miliony obyvatel od čínských úžadů titul ekologické superměsto.