Čína <span>uzavřela město Kašgar</span> před během s pochodní

Zahraničí
17. 6. 2008 08:25
Paramilitantní policie drží běh pochodně pod důslednou kontrolou.
Paramilitantní policie drží běh pochodně pod důslednou kontrolou.

Pochodeň vstupuje do Sin-ťiangu. Bezpečnost se zpřísňuje.Čína uzavřela město Kašgar na dálném západě, aby na středu zajistila klidný průběh další etapy běhu olympijské pochodně v této oblasti, která je obydlena převážně etnickými muslimy Ujgury. Jak dnes píše agentura Reuters, obchody lemující trasu štafetového běhu jsou zavřené a na každém rohu hlídají policisté. Na hlavním náměstí Kašgaru jsou rozmístěni vojáci a hasiči.

"Nikdo se zítra (ve středu) nesmí jít dívat na běh s pochodní, pokud k tomu nebyl vybrán svou pracovní jednotkou. Je mi to hodně líto," říká Čchen Kuang-šeng, etnická Číňanka, která bydlí v Kašgaru přímo u trasy. "Policie včera (v pondělí) v noci přišla ke mně domů a zapsala si každého, kdo tu žije," dodává. Policisté jí prý nakázali, že při běhu musí zůstat okna zavřená a nikdo nesmí ani ven, ani na balkon.

Ujgurské cheerleaders. I ony jsou pod dohledem.Čína plánovala běh olympijské pochodně před srpnovou olympiádou v Pekingu jako symbol národní jednoty a hrdosti. Ale při zahraničních etapách ho provázely protesty především kvůli čínské politice v Tibetu. Na domácí půdě se tak Čína snaží předejít jakýmkoli problémům - především pak v tak problematických oblastech, jakou je Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang nebo Tibet.

Štafeta s olympijským ohněm by měla Lhasou, hlavním městem Tibetské autonomní oblasti, proběhnout během víkendu, ale čínští organizátoři zatím nezveřejnili ani přesný čas, ani podrobnosti běhu městem, které se letos v březnu stalo ohniskem protičínských protestů. Ty Čína potlačila vojenskou silou, za což si vysloužila rozhořčenou kritiku organizací na ochranu lidských práv.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang s Tibetem sousedí a žije tu asi osm milionů etnických Ujgurů, které Čína viní ze série útoků s cílem vytvořit nezávislý stát Východní Turkestán. Mnozí Ujgurové odmítají migraci etnických Číňanů do své oblasti a protestují proti vládní kontrole své kultury a náboženství. Příslušníci ujgurské menšiny vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Zatímco trasa pochodně je vyzdobena olympijskými vlajkami a plakáty s nápisy v čínštině a Paramilitantní policie drží běh pochodně pod důslednou kontrolou.angličtině - ale jen minimálně v novoujgurštině - v okolních ulicích není po olympijské propagandě ani stopy. "Jsou šílení, že to sem nesou," říká na adresu olympijského běhu s pochodní Ujgur Hamíd a ťuká si na hlavu. "Je to jejich akce, ne naše. My z toho máme jen buzeraci."

Bezpečnostní opatření v Kašgaru se vztahují i na zahraniční novináře, dodává agentura Reuters. Čínské úřady je shromáždily v jednom hotelu a nařídily jim, že nesmějí dělat rozhovory s lidmi, kteří se přijdou na běh pochodně podívat. Omezení byla zdůvodněna obavami z "nenadálých incidentů", což je čínský eufemismus pro protesty.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ