Čína dnes znovu zostřila své výpady proti nejvyššímu duchovnímu představiteli Tibetu, když protesty Tibeťanů z posledních dnů označila za "boj na život a na smrt s dalajlamovou klikou". Podle Pekingu se již čínským orgánům v Tibetu vzdalo 105 "podněcovatelů násilí", kteří tak využili dočasné "amnestie". Tibetské exilové orgány zvýšily dnes své údaje o celkovém počtu obětí nepokojů na 140. Český očitý svědek z Lhasy hovoří o pogromu Tibeťanů proti prostým Číňanům.
"Nacházíme se v krvavém a ohnivém boji s dalajlamovou klikou na život a na smrt," prohlásil podle čínského tisku šéf tibetské organizace Komunistické strany Číny Čang Čching-li. Dalajlamu označil za "vlka v rouše mnicha, ďábla s tváří člověka" a znovu ho obvinil z organizování nepokojů.
Sto pět osob z těch, které se minulý týden účastnily násilností v tibetském hlavním městě Lhase, využilo údajně v minulých dnech nabídky čínských orgánů na shovívavé zacházení a přihlásilo se čínské policii.
Oznámila to dnes agentura Nová Čína, zatímco oficiální regionální deník Tibet Daily psal o 94 osobách, které se vzdaly v okolí Lhasy.
List současně vyzval ty, kteří se dosud neudali policii, aby si svůj postoj rozmysleli. "Tito zločinci si nesmějí myslet, že ze všeho vyvázli. Všichni pachatelé budou nakonec lapeni do sítě," napsal deník. Čínské orgány o minulém víkendu přislíbily "shovívavost a mírné zacházení" všem "pachatelům násilností", kteří se vzdají.
Naproti tomu s těmi, kdo tak neučiní, prý bude zacházeno "přísně podle zákona".
Zatím není zřejmé, zda 94 osob uváděných listem je zahrnuto v počtu 105 lidí, o nichž hovoří agentura Nová Čína. Uvedla to agentura AP.
Zahraniční média byla z Tibetu vypovězena a čínské zdroje pouze opakují oficiální čísla. Trvají na tom, že čínské bezpečnostní složky do demonstrantů nestřílely a během protestů dosud zahynulo 16 osob, z toho 13 v Lhase a tři v dalších čínských provinciích. Odmítají údaje tibetského exilu, že při rozhánění demonstrantů střelbou zahynulo na 100 lidí.
Podle tibetského exilu protesty Tibeťanů proti čínské nadvládě nadále pokračují a podle dosud shromážděných informací si zatím vyžádaly 140 obětí. Z toho desítky lidí zahynuly v důsledku střelby čínské policie a armády, ostatní jiným násilným způsobem.
Exil shrnuje oběti nejen z vlastního Tibetu, ale i z dalších čínských provincií v jeho okolí, kde žijí Tibeťané.
Členové tibetského exilového parlamentu v Indii vytvořili krizový výbor pro Tibet, který chce koordinovat celosvětové protesty proti násilí čínských sil vůči Tibeťanům. Oznámil to dnes v Dillí předseda tohoto parlamentu Karma Chopel s tím, že poslanci dnes uskutečňují jednodenní protestní hladovku jako výraz solidarity se svými krajany ve vlasti.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes v indické Dharamsale sešel s předáky exilových skupin, jejichž zejména mladší aktivisté jej kritizují za údajně příliš mírný postup vůči Číně.
Dalajlama chtěl znát jejich taktiku při akcích, jako je protestní pochod k čínské hranici, a naopak se jim snažil vysvětlit své důvody, proč prosazuje spíše autonomii jako reálnější variantu než nezávislost Tibetu na Číně.
"Vysvětlil jim své pocity a to, že možná nastal čas uvažovat v dlouhodobých měřítcích," řekl agentuře Reuters dalajlamův mluvčí. "Ale jestli mu budou naslouchat, to už je jen na nich," dodal.
Další protestní pochody směr Tibet
Schůzka trvala asi 20 minut a předáci radikálních skupin se pak odebrali na vlastní poradu mezi sebou. Protestní pochody, organizované těmito skupinami a směřující do Lhasy, již byly zahájeny. Minulý týden indická policie jednu skupinu zadržela, zřejmě ve snaze nejitřit vztahy s Čínou. Další skupina asi 50 lidí na ni tento týden navázala a indické orgány ji zatím nechávají v klidu.
Těžko lze však očekávat, že by protestní pochod mohl dorazit do Lhasy, jak organizátoři tvrdí. Je pravděpodobnější, že jej čínští pohraničníci na indicko-tibetských přechodech nepustí dál. Z případných násilností na hranicích má obavy právě dalajlama, proto už v úterý doporučoval pochody zrušit.
Pochod má do Tibetu dorazit přes indické hlavní město Dillí, kde chce být ve stejnou dobu jako štafeta s olympijským ohněm putujícím z řecké Olympie do Pekingu, píše Reuters. Nehledě na nepokoje v Tibetu však zatím čínští organizátoři olympiády neplánují pro trasu štafety žádné změny. Ta má do Pekingu dorazit přes Indii, nejvyšší horu světa Mount Everest a tibetskou vysokohorskou planinu, uvedl dnes organizační výbor (BOCOG).
Jak to ve skutečnosti bylo?
Ani buddhističtí mniši, ani čínská vojenská policie. Za eskalací násilí ve Lhase stojí v první řadě nejspíše frustrovaná a nespokojená generace mladých Tibeťanů... Těmito a podobnými slovy začíná popisovat dění uplynulých dní v Tibetu řada světových médií s odvoláním na očitá svědectví turistů.
Se svým svědectvím se z Lhasy přihlásil i český cestovatel Zdeněk Jehlička (37), vystudovaný historik a muzeolog. V písemném prohlášení určeném českým médiím doslova uvádí:
"Ačkoli jsem strávil celý páteční večer (14. 3.) a velkou část noci v ulicích staré Lhasy, neviděl jsem nikde „násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech, kteří by chtěli vyjádřit svůj názor" (z prohlášení českého ministerstva zahraničí).
K lokálním pokojným demonstracím docházelo v předešlých dnech v klášterech, to co se však dělo v hlavní den nepokojů, v pátek 14. 3., byl dopředu organizovaný pogrom části Tibeťanů na běžné Číňany a muslimy.
Hořela nejen Bank of China, ale kdejaká malá jídelna a šlapací rikša toho nejchudšího Číňana a muslima (kteří byli mezitím lynčováni). Tibetským obchodům se pogrom vyhnul, poněvadž byly jejich vchody dopředu označeny páskou. V žáru spáleniště zlověstně zněla vyjádření anglicky plynule mluvících mladých Tibeťanů, že Tibet je pouze pro ně... a až komicky vedle toho vypadaly kordony mladých vyjukaných čínských vojáků beze zbraně, jen s plastovými štíty a obušky, kteří buď zmateně pobíhali v bezpečné vzdálenosti nebo prostě nacvičovali správný postoj v řadě.
Možná to byl právě záměr, ale čínské bezpečnostní složky (kromě hasičů, kteří však byli též individuálně demonstranty napadáni) nechaly zkrátka Lhasu vypálit. Teprve přes noc a druhého dne zrána bylo vidět stále rostoucí počet čínských vojáků a vojenské techniky v ulicích, město bylo uzavřeno a systematicky pročišťováno."
Foto: Reuters, AP a Zdeněk Jehlička