Čína v roce 2010 popravila přes tisíc lidí, tedy víc než všechny ostatní země světa dohromady. Mimo Čínu loni trest smrti vykonávalo 22 zemí a bylo v nich popraveno 527 lidí, což je o 187 méně než v roce 2009. Statistiku u příležitosti pondělního Světového dne proti trestu smrti zveřejnila organizace na ochranu lidských práv Amnesty Internetional. Zároveň vyzvala k mezinárodnímu tlaku na Bělorusko, které je poslední zemí v Evropě, kde se ještě trest smrti vykonává.
Trest smrti má v právních řádech 58 zemí, v loňském roce ho však uplatnila méně než polovina z nich. Ze zemí skupiny G20 vykonávaly popravy čtyři země - Čína, Spojené státy, Saúdská Arábie a Japonsko. Ke konci roku 2010 čekalo po celém světě v celách smrti téměř 18 tisíc lidí.
Deset zemí s největším počtem vykonaných poprav v roce 2010 |
Čína: nejméně 1000 Zdroj: Amnesty International |
Amnesty International, která usiluje o celosvětové zrušení trestu smrti, dnes také výslovně apelovala k zastavení poprav v Bělorusku. V jediné evropské zemi, která ještě trest smrti vykonává, byli loni popraveni nejméně dva lidé. Není však vyloučeno, že po smrti jsou i další tři odsouzení, neboť Minsk informace o popravách tají.
Od roku 1991 Bělorusko popravilo podle údajů AI nejméně 400 lidí, přesné číslo úřady nezveřejňují. Organizace zdůrazňuje, že ani sami vězni neznají předem termín své popravy. Běloruské úřady ho nesdělují ani rodinným příslušníkům.
"V Bělorusku nejde jen o samotný moment popravy. Celková krutost trestu spočívá také v tom, že se příbuzní o úmrtí svých blízkých dozvídají až týdny nebo dokonce měsíce po samotné popravě. Nemají možnost pohřbít tělo a nedostanou ani informaci, kde je jejich blízký pohřben," uvedla Roseann Rifeová z AI.
Světová koalice proti trestu smrti, sdružující zejména neziskové organizace, prohlásila 10. říjen Světovým dnem proti trestu smrti v roce 2003. V tento den se pravidelně koná po celém světě řada osvětových akcí.