Číňan hledal pravdu po zemětřesení. Dostal pět let
09.02.2010 12:28
Při ničivém zemětřesení v čínské provincii S' Čchuan roku 2008 zemřely tisíce dětí. Zoufalství a vztek jejich nejbližších na viníky byly nezměrné. Lidskoprávní aktivista Tchan Cuo-žen pátral po těch, kdo stavby zfušovali, a kritizoval je. Čínské úřady ho nyní umlčely - alespoň na čas. Byl odsouzen na pět let do vězení.
Soud ve městě Čhceng-tu zdůvodnil trest tím, že odsouzený „nabádal k podkopávání státní moci". Informovali o tom jeho advokát a Hongkongské centrum pro demokracii a lidská práva v Číně.
Podle nich byl Tchan Cuo-žen zatčen v lednu, když připravoval nezávislou studii o šlendriánu při výstavbě škol v provincii S' Čchuan, v jehož důsledku při zemětřesení v roce 2008 zbytečně zahynuly během vyučování tisíce školních dětí.
Čínského disidenta ale soud oficiálně odsoudil kvůli zveřejnění deseti článků na internetu, v nichž kritizoval brutální potlačení studentských protestů na Tchien-an-men roku 1989. Disidentovými aktivitami kolem zemětřesení se soud vůbec nezabýval. Nebyl kvůli nim ani obžalován.
Jak podle Cuo-ženova právníka, tak podle názoru organizace Amnesty International byl rozsudek nad Tchanem kvůli více než 20 let starým událostem v Pekingu zřejmě jen zástupný, s cílem umlčet nepříjemného kritika.
Již krátce po květnovém zemětřesení roku 2008, při němž zahynulo 87 tisíc lidí, zoufalí a rozzlobení rodiče, kteří přišli o své děti ve zřícených školách, požadovaly po úřadech důkladné vyšetření, proč školní budovy, které měly být bezpečné, spadly tak snadno, zatímco jiné státní budovy a úřady odolaly.
Tehdy se objevilo podezření, že úřady běžně povolovaly šizení výstavby školních staveb, aby se "ušetřil" přidělovaný materiál a zbyl na jiné stavby. Zříceným stavbám se začalo „posměšně" přezdívat „školy z tofu" (tofu je jídlo vyráběné ze sraženého sojového mléka).
Tchan Cuo-žen dokumentoval spolu se světově známým umělcem Ai Weiweiem a dalšími dobrovolníky jména zhruba pěti tisíc dětí, které při zemětřesení zahynuly.
Advokát Pchu Č'-čchiang uvedl, že jeho klient dostal maximální možný trest, a že se proti rozsudku hodlá odvolat. "Postup s' čchuanské regionální vlády není v souladu s linií centrální čínské vlády, která se snaží represe z června 1989 spíše zlehčovat," řekl.
Podle advokáta je Tchan prvním odsouzeným za posledních deset let kvůli událostem na Tchien-an-men; disidentovými aktivitami kolem zemětřesení se soud vůbec nezabýval.
Údajné rozvracení státu je obvyklým obviněním, kterým čínská justice stíhá disidenty. V prosinci byl k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu odsouzen Liou Siao-po, působící jako obhájce lidských práv. Ten byl nedávno řadou iniciativ včetně českých osobností a poslanců nominiván na letošní Nobelovu cenu za mír.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.