Číňané prý chytili osmnáct <span>"zahraničních teroristů"</span>

Zahraničí
5. 8. 2008 10:42
Čínská policie nechce novinářům povolit vstup na místo výbuchu.
Čínská policie nechce novinářům povolit vstup na místo výbuchu.

Čínská policie nechce novinářům povolit vstup na místo výbuchu.Čínské úřady dnes oznámily zatčení 18 údajně zahraničních teroristů v provincii Sin-ťiang na západě země poté, co si pondělní teroristický útok na pohraniční celní úřad v Kašgaru vyžádal 16 obětí. Oznámila to dnes čínská televize. Stalo se tak potom, co byla výrazně zostřena bezpečnostní opatření v provincii.

"Policie v Sin-ťiangu již zadržela 18 teroristů pocházejících ze zahraničí," řekl v televizi regionální tajemník komunistické strany v Kašgaru Š' Ta-kang. Neupřesnil však, kdy k zadržení došlo, naznačil jen, že to bylo letos. Neoznámil ani, jaké národnosti jsou zadržení a z čeho jsou obviňováni.

Pachatele pondělního atentátu v Kašgaru obvinil, že se pokoušeli "vést násilnou a psychologickou válku proti olympijským hrám". "Chtěli změnit rok 2008 v rok smutku pro Čínu," zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ: Granátový výbuch v Číně zabil šestnáct celníků

Vyšetřovatelé dnes o něco dříve oznámili, že pachatelé pondělního atentátu byli místní taxikář a trhovec se zeleninou, oba z řad ujgurské menšiny v Kašgaru. Policie prý v jejich bydlištích našla devět podomácku vyrobených bomb, střelnou zbraň a agitační materiály "propagující džihád", svatou válku muslimů.

Policejní kontroly se v Sin-ťiangu zpřísnily.Podle policie jsou zadržené zbraně "podobné těm, které byly zabaveny při zásahu proti takzvanému Východoturkestánskému islámskému hnutí (ETIM)" loni v lednu. Útočníci nákladním autem najeli do oddílu pohraničníků, kteří běželi hromadně v rámci ranního joggingu, poté vyskočili z kabiny, hodili do skrumáže granáty a začali do dalších bodat noži. Zbylí pohraničníci je přemohli a na místě zadrželi.

V celém Sin-ťiangu byl po útoku posílen počet silničních kontrol, zintenzivnily se prohlídky vozidel, autobusů, zavazadel i osob. Budovy úřadů a prostranství před nimi jsou střeženy ještě přísněji.

Možná nechtěnou další obětí zostřených bezpečnostních opatření se stali ale také dva japonští novináři, které čínská policie v Kašgaru údajně zbila a zadržela poté, co chtěli natáčet na místě atentátu. Japonsko si na postup čínských úřadů vůči novinářům hodlá v Pekingu diplomaticky stěžovat, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP se místní úřady oběma japonským novinářům omluvily.

Obyvatelé Kašgaru, pocházející většinou z řad ujgurské menšiny, se k pondělnímu teroristickému útoku nechtějí s novináři bavit, napsala agentura Reuters. "Bojíme se, že po těchto událostech to tu bude pro Ujgury ještě těžší," řekl pouze jeden obchodník na tržišti identifikovaný jako Ibrahim. "Napjatá situace tu byla už i předtím," dodal.

Ujgurská emigrace v zahraničí dnes popřela tvrzení čínských úřadů, že atentát mají na svědomí ujgurští islámští radikálové. "Ujgurové nepodporují žádné činy, vedoucí k prolévání krve," praví se v prohlášení předsedy Ujgurského světového kongresu Rebiji Kadíra.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ