Čínská kauza se splaškovým olejem stála život novináře

Zahraničí
21. 9. 2011 12:29
Policisté vyšetřují olej.
Policisté vyšetřují olej.

Čínský televizní reportér, který sledoval kauzu výroby a prodeje stolního oleje vyráběného ze splašků, byl zavražděn. V neděli pozdě večer podlehl nejméně deseti bodným ranám. Čínská policie nicméně odmítla spekulace, že důvodem vraždy byla novinářova práce v médiích. Podle policistů se žurnalista stal obětí loupežného přepadení.

Normálně se olej recykluje na technické použití, někdy se však ocitá znovu na stolech.Policie ve městě Luo-jang v provincii Che-nan uvedla, že třicetiletý Li Siang utržil více než deset ran nožem při loupežném přepadení a že zadrženi byli dva podezřelí. Lupiči novináři ukradli jeho notebook. Neexistují prý žádné důkazy o tom, že by se útok nějak vztahoval k Liově reportérské činnosti.

Uživatelé internetu a zprávy v některých čínských médiích nicméně naznačili, že násilný čin může souviset s nejnovějším skandálem týkajícím se nekvalitních potravin v Číně. Li sledoval informace o zločineckých skupinách vyrábějících tuny stolního oleje ze splašků, jež nabírají před restauracemi.

Spekulace se zakládají především na skutečnosti, že poslední příspěvek na Liově mikroblogu byl link na webovou zprávu tiskové agentury z minulého týdne o údajné nelegální továrně produkující "splaškový olej".

Místo do nádrže na pánev

Minulý týden čínská policie oznámila, že zadržela 32 lidí, kteří od roku 2009 nakupovali použitý stolní olej pod záminkou, že ho využijí jako palivo, aby ho následně přeměnili v "nový" stolní olej a dali na trh.

Ročně se spotřebují až tři miliony tun falešného stolního oleje.Podle některých odhadů se každoročně v Číně spotřebují dva až tři miliony tun falešného stolního oleje, což představuje deset procent veškerého oleje konzumovaného na čínském území. Recyklovaný olej přitom může obsahovat aflatoxiny, jedovaté látky produkované různými druhy plísní, i další karcinogeny.

Vražda Li Sianga posílila obavy o bezpečnost čínských novinářů, kteří se zabývají korupčními a dalšími zločineckými kauzami. Tito žurnalisté se často stávají terčem vyhrožování a útoků, které je mají umlčet.

Kupříkladu reportér Sun Chung-ťie zemřel poté, co ho zmlátila šestice mužů na staveništi v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Někteří čínští novináři tento útok spojují se Sunovou investigativní žurnalistikou.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli, píší agentury

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ