Čínská škola nasadila mříže, aby zabránila sebevraždám

Zahraničí
23. 4. 2015 10:00
S problémem sebevražd mladistvých se Čína potýká už řadu let, a to nejen na středních školách, ale také na univerzitách.
S problémem sebevražd mladistvých se Čína potýká už řadu let, a to nejen na středních školách, ale také na univerzitách.

Čínská střední škola v provincii Hebei přistoupila k radikálnímu řešení a nainstalovala na balkonech ve vyšších patrech svých budov ocelové mříže, aby zamezila studentům páchat sebevraždy. Ve středu o tom informovaly Beijing Times. Škola k tomuto kroku přistoupila těsně před zkouškou gaokao, což je velmi náročná čínská přijímající zkouška na univerzity.

Střední škola ve městě Hangshui je proslulou institucí díky svým velmi talentovaným studentům, ale také kvůli přísným, militantně laděným vzdělávacím metodám. Více než osmdesát procent ze čtyř tisíc žáků školy se dostalo na nejlepší univerzity v zemi, včetně sedmnácti studentů, kterým se podařilo dostat na Tsinghuskou a Pekingskou univerzitu, což je sen mnoha čínských teenagerů.

Nicméně tlak na studenty je obrovský. Jen za posledního půl roku spáchali sebevraždu skokem z budovy dva studenti, což byl asi nejsilnější motiv k tomu, nasadit mříže.

Čínští blogeři škole vyčítají, že mříže školu proměnily ve vězení.Mříže si ale také našly své odpůrce. Čínští blogeři škole vyčítají, že mříže školu proměnily ve vězení. Dále byly také velmi nelibě vnímány rudé plachty s "motivačními" nápisy typu: "Zkoušku gaokao pokoříme," nebo "Každý problém vyřešený studiem je znakem úspěchu." Škola se po kritice snažila nehostinně působící mříže schovat zelenými rostlinami, aby chodby působily o něco méně depresivně. Nicméně kdyby byly mříže nahrazeny sklem, mohl být efekt přívětivější.

S problémem sebevražd mladistvých se Čína potýká už řadu let, a to nejen na středních školách, ale také na univerzitách. Podle Čínského centra pro kontrolu nemocí a prevenci se stala sebevražda nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí mezi 15 a 34 lety. K sebevraždám pak nejčastěji vede stres ze vzdělávání.

S problémem mladistvých sebevražd se Čína potýká už řadu let a to nejen na středních školách, ale také na univerzitách.Hlavním důvodem tohoto stresu je podle čínských výzkumníků z ministerstva školství vysoce konkurenční pracovní trh pro absolventy univerzit. Tento strach je navíc spojen s velkým obětováním se rodin, které aby si jejich děti mohly dovolit vzdělání, velmi tvrdě pracují. Pokud mají studenti pocit, že svými výsledky dostatečně neuspokojují očekávání rodičů, velmi se stydí a upadají do deprese.

Sebevražda v Číně stále představuje společenské stigma, a proto je pro studenty velmi složité vyhledat pomoc. Univerzity se tedy snaží postupně zavádět nezbytná opatření, aby předešly zbytečným ztrátám na životech. Zatímco na Západě jsou psychologická centra ve školách samozřejmostí, v Číně jejich zavádění postupuje velmi pomalu.

Autor: - ksi -Foto: Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ