<span>Čínské popravy</span> mají být "humánnější"

Zahraničí
3. 1. 2008 10:22
Tradiční způsob čínské popravy.
Tradiční způsob čínské popravy.

Ilustrační foto.Smrtící injekce místo kulky. Tak vypadá podle Číny humánnější způsob popravy odsouzených osob, který se chystá zavést. Doposud byly vykonávány zastřelením vězně do zátylku, kdy odsouzený klečí, má spoutané nohy a ruce svázané za zády.

Místopředseda Nejvyššího lidového soudu Ťiang Sing-čchang v rozhovoru pro deník China Daily ale připustil, že smrtící injekce je humánnější způsob popravy než zastřelení.

Podle Ťianga již nyní polovina soudů odsuzuje obviněné k smrti za použití smrtící injekce, která bude postupně zavedena i u všech zbývajících tribunálů. Neupřesnil však konečné datum.

Popravovat, ale střídměji

Čína oficiálně nezveřejňuje statistiku popravených. Trest smrti je zde ukládán i za nenásilné zločiny, jako jsou podvody, zneužití veřejných fondů či přijímání úplatků.

Tradiční způsob čínské popravy.Organizace Amnesty International, která monitoruje dodržování lidských práv ve světě, odhaduje, že v roce 2005 bylo v Číně popraveno 1770 osob, což je 80 procent všech poprav ve světě. Odborníci se však domnívají, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší.

Čína se v poslední době pokouší svůj trestní systém reformovat. Reagovala tak na zprávy o popravách nespravedlivě obviněných osob z roku 2005 a na kritiku, že nižší soudy ukládají tresty smrti svévolně.

Dodatek k trestnímu zákoníku z listopadu 2005 stanovil, že Nejvyšší soud musí schválit všechny rozsudky smrti, a ukončil tak třiadvacetiletou praxi provinčních soudů samostatně rozsudky smrti podepisovat. Nejvyšší soud také minulý rok nařídil soudcům, aby byli při ukládání trestů smrti střídmější.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ