Své rychlovlaky oslavovala Čína jako domácí důvod k národní hrdosti: železniční systém rychlejší a pokročilejší než kdekoli jinde na světě a předvádějící mimořádnou čínskou technologii. Rychlostní železniční síť byla ale postavena s využitím dovezených komponentů - včetně částí signalizačního systému určeného k zabránění srážkám, který však místní inženýři tak docela nepochopili.
Vyplývá to z průzkumu firemních dokumentů a rozhovorů s více než desítkou železničních expertů a činitelů jak v Číně, tak mimo ni.
Během červencové bouřky s blesky se srazily dva rychlovlaky ve východočínském městě Wen-čou. Při jedné z nejhorších nehod rychlostních vlaků na světě zahynulo 40 lidí a téměř 200 dalších se zranilo. Čínská vláda nejprve svalovala vinu na selhání signalizace a lidskou chybu. Pak odložila zveřejnění výsledků vyšetřování srážky. Přesná příčina nehody tak zůstává nejasná, stejně jako to, jakou - a zda vůbec nějakou - roli při ní mohl sehrát signalizační systém.
Prozkoumání čínského využití zahraničních technologií v systému rychlovlaků ukazuje hlubokou mezinárodní nedůvěru vůči čínskému průmyslovému modelu, píše Wall Street Journal. Ten je nechvalně známý slabou ochranou intelektuálního vlastnictví, což může komplikovat snahy o získání nejmodernějších technologií a techniky.
Klíčové signalizační systémy vysokorychlostní železnice dávala dohromady pekingská společnost Hollysys Automation Technologies. V části signalizačních systémů, které firma dodávala, obsahuje zařízení nesoucí značku Hollysys systémy obvodů vyrobené na míru japonskou společností Hitachi, sdělili lidé obeznámení se situací.
Problém podle nich spočívá v tom, že Hitachi v obavě z toho, aby Číňané neokopírovali její technologii, do Číny prodali komponenty se zakrytými vnitřními systémy. Podle Hitachi tento design "černé skříňky" znesnadňuje kopírování, ale také pochopení funkčnosti systému například během testování.
"Pořád v podstatě zůstává záhadou, jak společnost, jako je Hollysys, může zapojit naše zařízení do širšího bezpečnostního signalizačního systému, aniž zná naše know-how," řekl listu The Wall Street Journal vysoký představitel Hitachi, který si nepřál být jmenován.
Železniční signalizační systém je složitý soubor desítek zařízení, obvodů a softwaru, který pomáhá strojvedoucím a výpravčím zajistit, že všechno běží bezpečně.
Když vlaky projíždějí kolem výstražných světel na trati, přenášejí se informace o jejich poloze a rychlosti do kontrolní sítě, která zahrnuje i palubní "mozek" Automatic Train Protection (automatická ochrana vlaku - ATP).
Čínská chlouba
Hitachi podle vyjádření svých představitelů dodala Hollysysu základní část pro ATP. Hollysys na žádost o komentář k tomuto tvrzení nereagoval. Dva dny po červencové srážce vlaků vydal Hollysys prohlášení, v němž potvrdil, že oba vlaky měly nainstalovaný systém ATP a ten "fungoval normálně a dobře".
Čínská vysokorychlostní železnice s rozpočtem blížícím se 300 miliardám dolarů už konkuruje přepravním časům v letecké dopravě mezi městy, jako je Peking a Šanghaj. Vlaky, jejichž rychlost na nejrychlejších tratích dosahuje až
Čína navrhuje letouny, které mají konkurovat produktům firmy Boeing, a jaderné reaktory soupeřící se společností Westinghouse Electric Co. Vybavení pro vysokorychlostní železnice už vyváží; před časem podepsala dohodu o dodávce lokomotiv do Gruzie.
Během necelých sedmi let vybudovala síť rychlovlaků větší než ty, které Japonsko nebo Německo stavěly několik desetiletí. Nyní je zhruba v polovině svého patnáctiletého plánu vybudovat celkem 16 tisíc kilometrů vysokorychlostních tratí spojujících 24 velkých měst v Číně.
Červencová nehoda - při níž se navzdory systému ATP, který má v případě hrozící srážky vlaky okamžitě zastavit, v bouři srazily dvě vysokorychlostní soupravy a několik vagonů se zřítilo z výšky
Ministerstvo železnic žádost o komentář odmítlo. Prostřednictvím státních sdělovacích prostředků i vlastních internetových stránek nicméně vyjádřilo odhodlání věnovat maximální péči zajištění bezpečnosti. V prohlášení datovaném 5. září uvedlo: "Naše kádry by měly stát v čele prací, jít ke kořenům a snažit se řešit problémy."
Minulý týden čínské úřady slib týkající se bezpečnosti zopakovaly poté, co se v Šanghaji srazily dva vlaky metra a zranilo se 280 lidí. Nehoda je připisována chybám, které nastaly v důsledku výpadku proudu, který vyřadil z provozu signalizaci.