Čínské ženy pracují tvrdě, přesto <span>nemají šanci</span>

Zahraničí
30. 3. 2010 07:00
Čínská dívka nese do vesnice vodu z horského potoka.
Čínská dívka nese do vesnice vodu z horského potoka.

Čínská dívka nese do vesnice vodu z horského potoka.Čínský vůdce Mao kdysi řekl, že ženy drží polovinu oblohy. V současné Číně však vrcholy ekonomiky a politiky zůstávají zcela mimo jejich dosah.

Ženy tvoří v Číně páteř výrobních linek soukromých exportních továren. Dále se soustřeďují na profese, jako je medicína, žurnalistika nebo učitelství.

Ale v centrech moci, ať už je to komunistická strana nebo velké korporace, které tvoří jádro státem ovládané ekonomiky, se ženám daří o poznání hůře.

ČTĚTE TAKÉ: Chci být zkorumpovaným úředníkem, řekla šestiletá Číňanka

Během každoroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců a jeho poradních orgánů tvořily ženy výraznou menšinu. Velmi slabé je jejich zastoupení v komunistické straně mezi etnicky většinovými Chany.

"Ženy jsou na všech úrovních politiky, je jich však poměrně málo. Je to dáno tím, že ve starém feudálním systému nebyla rovnost mezi muži a ženami," uvedl poslanec Kuo Šu-čchin, původně lékař ze severočínského Che-pej. "Myslím si ale, že ve velice blízké budoucnosti budeme mít prezidentku. Doufám, že se to stane."

Nejvíce ženských delegátů mají národnostní menšiny.Ženy tvoří jednu pětinu čínských poslanců, což je stále více než 17 procent žen v americkém Kongresu.

Čínský parlament je ale pod kontrolou komunistické strany, kde sídlí opravdová moc. Všech devět členů stálého výboru politbyra, nejsilnějšího orgánu strany, jsou muži.

Ženy jsou v Číně ekonomicky slabší a chudší než muži. Ovládají pouze 20 procent podniků, světový průměr je však 30 procent.

Složení majitelů průmyslových odvětví je dobrým ukazatelem přítomnosti žen v managementu firem. Ocelářství, což je státem kontrolované odvětví, je obsazeno muži. Naproti tomu v oblasti sléváren olova, kde je daleko více menších soukromých firem, je na výkonných pozicích daleko více žen.

Číňanka v písečné bouři v centru Pekingu.Ženy odcházejí v Číně do důchodu o pět let dříve než muži, chtěly by to však změnit, říká umělkyně Čchin Paj-lan. "Kvůli politice jednoho dítěte tráví ženy méně času s rodinou, takže doufají, že s nimi bude nakládáno stejně (jako s muži)."

Tradiční společnost

Politika jednoho dítěte, která měla udržet na uzdě populační růst, osvobodila ženy od péče o rozsáhlou rodinu, ale přinesla bolest těm, které kvůli tomu musely podstoupit potraty.

"Čínská společnost je stále velmi tradiční. Ženy mají velkou zodpovědnost za rodinu, zatímco muži mají ve společnosti daleko více prostoru," uvedl Čchin Wen-ťing, vydavatel dětských knížek z Kuang-si na jihozápadě země. "Manželé obvykle začnou kariéru na stejné úrovni, ale muž se nakonec dostane ve své oblasti výš."

Většina Číňanek má jen jedno dítě.Mnoho chudých vesnických žen čelí těžké volbě mezi prací ve vzdálených továrnách a městech, kde často skončí jako špatně placené servírky nebo chůvy, nebo tvrdou fyzickou námahou na hospodářstvích ve svých vesnicích pod dohledem nevrlých příbuzných.

"Od té doby, co muži odjeli za výdělkem, je všechna práce na ženách, od mladých po ty nejstarší," vysvětluje Liou Čchiao-jing, poslankyně z provincie Kuej-čou na jihozápadě země. "Dříve jsme říkali, že ženy drží polovinu oblohy. Dnes však drží ženy v mém rodišti oblohu celou."

Ilustrační foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

AP: Za 24 hodin zemřelo při izraelských úderech v Gaze 51 Palestinců

Zahraničí
27. 4. 2025

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo 11 lidí a přes 20 bylo zraněno

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ