Průlomová schůzka
Čínský a japonský vůdce si po letech potřásli rukama
10.11.2014 09:55
Japonský premiér Šinzó Abe se na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šlo o první čínsko-japonskou vrcholnou schůzku od prosince 2011.
"Udělali jsme první krok ke zlepšení vzájemných vztahů," řekl japonský premiér a vyjádřil naději, že se podaří "návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech".
Agentura Reuters označila schůzku za průlom, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik, vyvolanou územními a historickými spory.
Abe se také dožadoval vytvoření mechanismu, který by pomohl zabránit námořním incidentům u sporných ostrovů ve Východočínském moři. "Myslím, že bychom se měli pustit do konkrétní práce," vybídl, zřejmě v narážce na přípravu schůzky představitelů příslušných úřadů obou zemí. S čínským prezidentem se shodl i na potřebě postupně obnovit politický a diplomatický dialog, jakož i jednání v oblasti bezpečnosti.
Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.
Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků je tam totiž uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Samotný Abe coby premiér tuto svatyni navštívil v roce 2013, čímž Čínu rozlítil.
Japonsko, které bylo za druhé světové války spojencem nacistického Německa, v letech 1931-1945 okupovalo části Číny. Korejský poloostrov byl v letech 1910-1945 japonskou kolonií.
Prezident Si podle čínské diplomacie uvedl, že "historické záležitosti se dotýkají pocitů více než 1,3 miliardy obyvatel Číny". Na Abeho apeloval, aby kráčel dál po cestě mírového vývoje a přijal "uvážlivou vojenskou bezpečnostní politiku".
Obě strany se podle odborníků shodly na tom, že paralyzované diplomatické vztahy poškozují důležité ekonomické vazby a že kvůli nim hrozí nezamýšlený vojenský střet, do nějž by mohly být zataženy Spojené státy.
Oba politici si potřásli rukou, podle Reuters to však bylo těžkopádné. Gerry Curtis z americké Kolumbijské univerzity k tomu podotkl, že čínský prezident svým zdánlivě toporným přivítáním japonského premiéra přitakal domácímu publiku, protože dosud nezmizely vzpomínky na japonskou válečnou okupaci. "Si musel mít strach, jak se bude o jeho setkání v Číně informovat," uvedl. "Asi by moc nepřidalo, kdyby to vypadalo, že se vidí se starým přítelem," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.