Všečínské shromáždění lidových zástupců, čínský parlament, zahájil dnes své každoroční zasedání. Zhruba tři tisícovky delegátů se scházejí, aby vyslechly ekonomické i sociální priority, úkoly a cíle pro následující rok. Jak ale poznamenávají analytici, letošní sjezd bude vzhledem k situaci ve světě provázet jedna z nejnapjatějších atmosfér za poslední roky.
Postarala se o ni především série lidových povstání na Blízkém východě, která vyvolala ozvěny i v čínské společnosti a přiměla čínské vedení k takovým odvetným krokům, jakými bylo například zpřísnění pravidel pro zahraniční novináře a potlačení jakýchkoli snah o rozdmýchání "jasmínové revoluce", k níž v posledních týdnech vyzývají anonymní uživatelé čínského internetu.
V Pekingu byla před zahájením sjezdu zavedena bezpečnostní opatření srovnatelná s konáním letních olympijských her v roce 2008. Vláda v ulicích rozmístila tisíce policistů, členů ochranky i dobrovolníků, kteří mají bránit disidentům, obráncům lidských práv i autorům různých petic v protestech. Desítky aktivistů byly před sjezdem zadrženy nebo dány do domácího vězení, uvedla hongkongská organizace China Human Rights Defender.
Jen den před zahájením sjezdu Čína oznámila, že letos navýší vojenský rozpočet o 12,7 procenta a po mírném poklesu z roku 2010 se tak vrátí k jeho dvoucifernému nárůstu.
I tato zpráva podle analytiků měla mimo jiné vyslat signál čínské veřejnosti a čínským nacionalistům, že Čína hodlá nadále nabírat na síle.
Sjezd čínského parlamentu má jen omezené pravomoci a jeho deset dní trvající zasedání slouží spíš jako shromáždění velebící vládnoucí komunistickou stranu než jako fórum pro skutečnou parlamentní debatu. Přesto jsou sjezdy čínského parlamentu sledovanou událostí, protože je čínská vláda využívá k prezentaci svých priorit pro následující rok, které v projevu na úvod sjezdu nastíní čínský premiér.
Wen Ťia-pao už to, o čem bude mluvit v projevu přirovnávaném analytiky k americké zprávě o stavu unie, naznačil v neděli při rozhovoru s uživateli internetu, který pravidelně poskytuje na dvou vládních serverech. Tam slíbil, že vláda se bude snažit zvládnout rostoucí inflaci, rozvírající se nůžky mezi chudými a bohatými i rozbujelou korupci v druhé největší ekonomice světa.
Stejné problémy se staly roznětkou lidových povstání v Tunisku, Egyptě, Libyi a dalších zemích.
V nezvyklém posunu také Wen v neděli uvedl, že si vláda stanovila za cíl sedmiprocentní průměrný roční ekonomický růst pro roky 2011 až 2015 namísto obvyklých osmi procent; růst podle něj bude "méně frenetický a více spravedlivý". Reagoval tím na široce rozšířený pocit čínských obyvatel, že navzdory tomu, jak země bohatne, většina z 1,3 miliardy obyvatel zůstává na stejné, ne-li horší úrovni.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao a dalších 370 členů ústředního výboru komunistické strany už loni v říjnu schválili nový pětiletý plán pro období 2011 až 2015, které podle nich bude "kritické pro vybudování přiměřeně prosperující společnosti". Delegáti sjezdu budou o plánu diskutovat, než ho na závěr zasedání odhlasují.
Plán pětiletky se soustřeďuje na "transformaci modelu ekonomického růstu" rozšířením domácí spotřeby, snížením závislosti čínské ekonomiky na exportu, zlepšením sociální bezpečnosti, posílením zisků venkova, zefektivněním využití energie a podstatným snížením znečištění životního prostředí. Důsledkem všech těchto kroků by podle premiéra měly být výhody především pro obyčejné lidi.