Čínští papalášové pijí do dna a do mrtva
20.07.2009 11:35
Jeden vysoký čínský činitel zemřel a druhý je v kómatu poté, co na pracovním banketu vypili příliš mnoho alkoholu. Jde o další případ, který podtrhuje nebezpečí alkoholové kultury spojené s vládními a podnikatelskými pracovními schůzkami.
Ťin Kuo-čching, náměstek ředitele úřadu pro vodní zdroje ve městě Wu-chan v centrální provincii Che-pej, upadl do bezvědomí, když minulý týden bavil hosty na oficiálním banketu, a zemřel cestou do nemocnice. Nemírná konzumace alkoholu podle lékařů vyvolala u sedmačtyřicetiletého vysokého úředníka infarkt, jemuž podlehl.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfka Amnesty: Pro Číňany je důležité neztratit tvář
Minulý týden upadl do kómatu Lu Jen-pcheng, vysoký představitel jihočínské provincie Kuang-tung, po oficiální večeři s místním šéfem komunistické strany. Poté, co během večeře vypil značné množství alkoholu, byl v bezvědomí převezen do nemocnice, kde se zatím neprobral.
Tyto dva případy podtrhují velmi ritualizovanou úlohu, kterou pití alkoholu sehrává v podnikatelských a vládních kruzích v Číně. Paj ťiou, silná rýžová pálenka, je přítomná při všech banketech, kde je oficiálním přípitkem "kan pej" - do dna.
"Pití s oficiálními hosty či dalšími činiteli při alkoholem prosáklých setkáních je považováno za součást práce," říká profesor Li Čchang-jen z pekingské univerzity. Bankety jsou povinným způsobem uvítání vysoce postavených hostů a jejich organizování se obvykle platí z vládních fondů. Vládní činitelé podle jeho informací ročně utratí zhruba 500 miliard jüanů (1,33 bilionu korun) z veřejných fondů na oficiální bankety.
Foto: Reuters, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.