Čínští pracháči se flirtováním nezdržují, platí si lovce lásek

Zahraničí
2. 10. 2013 06:43
Za vhodnou nevěstu čínští boháči platí i miliony (ilustrační foto).
Za vhodnou nevěstu čínští boháči platí i miliony (ilustrační foto).

Čína se rozvíjí neuvěřitelným tempem, ale jedno v čínské společnosti chybí - mladé ženy. V důsledku politiky jednoho dítěte, kvůli níž mnohé rodiny upřednostňují potomky "silnějšího" pohlaví, mají dnes muži na ženění stále menší možnost výběru a boj při hledání nevěsty je tvrdý. Mnohdy se z něj stává předmět dravého byznysu.

Pcheng Tchaj kráčí s pohárkem ledové kávy po ulici a zmizí v nákupním centru. Cestou po eskalátoru se rozhlíží kolem sebe. Dívka ve žlutých šatech se mu zdá příliš malá. Ta v miniaturních kraťasech, která vychází z obchodu s obuví, zase příliš kostnatá.
"Hledám dívky, které mají pěknou světlou pleť. Nesmějí být moc hubené ani moc baculaté a musejí mít normální chůzi," vysvětluje.

O pár minut později se přitočí k elegantní dvacítce, která zkouší parfémy. "Jste svobodná?" zjišťuje. "Hledáte lásku?" Žena rychle zavrtí hlavou a odejde. Podobně se Pchengovi dostane odmítnutí několika dalších mladých žen. Některé vypadají rozpačitě, jiné netrpělivě. "Dívky se nesmějí tvářit rozzlobeně. Nemáme zájem o žádné kyselé obličeje," říká Pcheng.

Náhle spatří kořist - velmi mladou dívku v blůze bez rukávů a botách na vysoké platformě. Opatrně k ní s úsměvem přistoupí. Dívka si vyslechne úvodní věty a vypadá zaujatě. Pcheng si zapíše její osobní údaje a při odchodu ji svým iPhonem vyfotografuje.

Pcheng Tchaj má za úkol najít denně tři vhodné dívky. Jeho povolání se označuje jako "lovec lásek". 

Pořádně prolustrovat

Jeden z klientů kupříkladu trvá na tom, že dívka musí vypadat jako herečka Čang C'-i, hvězda filmu Tygr a drak.Pcheng je zaměstnancem šanghajské seznamovací kanceláře Diamantoví svobodní muži, na niž se obracejí stovky bohatých starých mládenců, kteří hledají manželku. Poplatek sahá v přepočtu od 460 tisíc do 30 milionů korun ročně v závislosti na požadovaných službách.

Jeden z klientů kupříkladu trvá na tom, že dívka musí vypadat jako herečka Čang C'-i, hvězda filmu Tygr a drak. Další, realitní magnát, agentuře zaplatil, aby v devíti různých městech uskutečnila rozhovory s 10 tisíci různými dívkami a pomohla mu najít tu pravou. Samozřejmě má být okouzlující, ale také ve věku od 22 do 24 let a musí mít magisterský titul z některé z předních univerzit v Pekingu či v Šanghaji.

Odměny pro "lovce lásek", jako je Pcheng Tchaj, mohou být vysoké. Ti nejlepší si prý na odměnách přijdou v přepočtu na statisíce korun.

Zatímco nejbohatší muži si nechávají manželky hledat a mají širokou možnost výběru, na opačném konci společenského žebříčku nemají někteří muži žádnou šanci. Manželství je pro ně z finančních důvodů nedosažitelné, protože se u ženichů zpravidla předpokládá, že budou mít auto, dobrý plat a nemovitý majetek.

Mladý inženýr Čang Ťün-fei z Pekingu říká, že by musel šetřit 200 let, aby si mohl dovolit koupit jednopokojový byt, a to by nesměl dávat žádné peníze na jídlo a pití.

Muži v nejchudších, nejzaostalejších oblastech trpí nedostatkem žen také kvůli masové migraci. V uplynulém desetiletí odešlo z čínského venkova do měst 300 milionů lidí a mnohé mladé ženy se ve městech provdají a již se do svého domovského kraje nevracejí.

Ve vesnici Tchan-čen v hornaté Čuangské autonomní oblasti Kuang-si žije 700 obyvatel a zhruba 60 z nich jsou svobodní muži. Většina z nich předpokládá, že zemřou jako staří mládenci.

Třicetiletý Wej Tchien-kuang říká, že prakticky všechny mladé ženy na vdávání pracují v továrnách na pobřeží. Na potenciální manželku nemá Wej žádné nároky. "Vzal bych si jakoukoli ženu, která by se mnou chtěla žít," prohlašuje.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ