Čína, kde 85 procent z 1,3miliardové populace používá pouze stovku příjmení, se chystá povolit pojmenovávat děti kombinací rodných jmen rodičů. Informovala o tom dnes čínská média, podle nichž chtějí úřady tímto způsobem omezit dosavadní zmatky.
Ministerstvo veřejné bezpečnosti již rozeslalo příslušný návrh opatření policejním oddělením po celé zemi, oznámil oficiální deník China Daily. V něm se pro příklad uvádí, že rodiče, kteří se jmenují Čou a Ču, budou mít čtyři možnosti pro příjmení svého potomka - Čou, Ču, Čou-ču nebo Ču-čou.
"Jména by měla mít více než dva čínské znaky, ale méně než šest," píše se v návrhu. S ohledem na "hrdost národa" budou zakázány symboly a znaky z cizích jazyků.
List připomíná, že za současné situace s omezeným počtem příjmení se spousta obyvatel Číny jmenuje úplně stejně, což působí problémy v každodenním životě a může komplikovat i práci policie.
Podle dubnového průzkumu veřejného mínění zveřejněného agenturou Nová Čína je nejobvyklejším příjmením v Číně Wang, které používá 93 milionů lidí. Za ním následuje skoro stejně populární příjmení Li s 92 miliony uživatelů a Čang s 87 miliony.
Čínská akademie věd upozornila, že kupříkladu jméno Wang Tchao sdílí v Číně nejméně sto tisíc osob.
Na základě současných zákonů může novorozenec v Číně dostat příjmení po otci, nebo po matce, kombinace obou jmen se nepřipouští.
Na snímku policejní patrola Tchien-an-men 4. června 2007 na výročí násilností z roku 1989. Potlačení studentských nepokojů před osmnácti roky si letos světová veřejnost nepřipomínala.
Foto: Reuters