Čína ostře vystoupila proti Indii kvůli týdenní návštěvě dalajlamy v nejvýchodnějším státu Indie Arunáčalpradéš. Tibetský duchovní vůdce tam přicestoval v úterý a návštěvu zahajuje ve středu. Indie na oplátku už dříve Čínu varovala, ať se do jejích vnitřních záležitostí nevměšuje. Arunáčalpradéš je jedním ze sporných pohraničních území, jež vztahy mezi oběma zeměmi komplikují.
"Čína s návštěvou dalajlamy zásadně nesouhlasí," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing během pravidelného briefingu v Pekingu. Indie tím, že tuto návštěvu dojednala navzdory znepokojení čínské strany "vážně poškodila čínské zájmy a čínsko-indické vztahy", uvedla dále Chua. "Žádáme, aby Indie okamžitě přestala využívat dalajlamova pochybeného jednání na úkor čínských zájmů," přetlumočila oficiální stanovisko Pekingu. "Žádný prospěch z toho Indii nepoplyne. Čína přikročí k nezbytným opatřením, aby ochránila svou územní suverenitu a zákonná práva," zakončila sdělení Chua.
Vztahy Indie a Číny komplikují už několik desítek let pohraniční spory. Čína si dělá nároky na indický stát Arunáčalpradéš o rozloze 90 tisíc kilometrů čtverečních, zatímco Indie prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38 tisíc kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír. Kvůli hraničním sporům spolu obě země v roce 1962 svedly krátkou válku.
Náměstek indického ministra vnitra Kiren Ridžídžú v úterý prohlásil, že Arunáčalpradéš "je neoddělitelnou součástí Indie a Čína by neměla proti dalajlamově návštěvě nic namítat a neměla by se vměšovat do vnitřních záležitostí Indie". Dalajlama podle něj přicestoval do Arunáčalpradéše na pozvání místních lidí. "Indie je demokratická země a vláda nemůže bránit náboženským zájmům žádné komunity," řekl Ridžídžú.