Další masivní útok Rusů proti IS. Sledují bojiště i z vesmíru

Zahraničí
18. 11. 2015 19:20
Ruské Su-34 podle Kartapolova "pořádají hon" na automobilové cisterny teroristů.
Ruské Su-34 podle Kartapolova "pořádají hon" na automobilové cisterny teroristů.

Rusko podniklo od úterý již druhý masivní letecký útok proti teroristickým cílům ve čtyřech syrských provinciích. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na šéfa operační správy generálního štábu ruské armády Andreje Kartapolova. Do útoku na objekty Islámského státu byly podle něj nasazeny i strategické bombardéry Tu-22M a Tu-160.

Nálety byly vedeny na cíle v provinciích Idlib, Halab, Rakka a Dajr az-Zaur, řekl agentuře Kartapolov. V posledních dvou jmenovaných provinciích útočila letka strategických bombardérů Tu-22M s doletem přes 2400 kilometrů. Cílem byly muniční sklady, výcvikové tábory a provozy na výrobu trhavin.

V provinciích Halab a Idlib byly nasazeny strategické letouny Tu-160 vyzbrojené raketami s plochou dráhou letu. Odpáleno jich podle Kartapolova bylo během středy celkem dvanáct. Zničeny byly tři velitelské posty, dva zbrojní sklady a jeden výcvikový tábor. Útoky, o nichž byli předem informováni zástupci mezinárodní koalice, budou ještě pokračovat, řekl ruský generál.

Příkaz k zesílení útoků na pozice Islámského státu v Sýrii vydal v úterý prezident Vladimir Putin, který oznámil, že ruské operace v Sýrii "budou nejen pokračovat, ale ještě se zintenzivní, aby si zločinci uvědomili, že odplata je nevyhnutelná". Rusko v úterý oznámilo, že do země vyšle dalších 25 bojových letounů.

Sledování z kosmu

Kartapolov také prohlásil, že Rusko rozšířilo nasazení všech průzkumných prostředků v regionu Blízkého východu včetně kosmického sledování. Na Blízkém východě podle něj neexistuje cíl, na který by ruské letectvo zaútočilo bez analýzy shromážděných informací.

"Ruské letectvo útočí na vybrané cíle pouze po předchozím průzkumu. Abychom zlepšili odhalování objektů teroristických organizací a abychom zpřesnili jejich koordináty, posílili jsme v blízkovýchodním regionu nasazení všech typů průzkumných prostředků včetně kosmického sledování," řekl generál Kartapolov. Výsledkem je podle něj možnost zasahovat nepřátelské cíle v reálném čase.

Rusko útočí na cíle v Sýrii od konce září. Od počátku tvrdilo, že hlavním terčem útoků je Islámský stát, ale část bomb dopadla na území kontrolovaná jinými skupinami bojujícími proti režimu ruského spojence Bašára Asada.

V pátek se v Moskvě na rozšířeném zasedání sejdou poslanci obou komor ruského parlamentu, Státní dumy a Rady federace. Ruská média spekulují, že na jednání přednese projev prezident Vladimir Putin. Hovořit má prý buď o potřebě široké mezinárodní protiteroristické koalice nebo o výsledcích vyšetřování katastrofy ruského dopravního letadla v Egyptě, které zřejmě zničila nálož teroristů.

Podle moskevského rozhlasu není vyloučeno, že někteří poslanci na zasedání navrhnou vyslání ruských pozemních sil do Sýrie. Poslanec nacionalistické Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimir Taskajev podle rozhlasové stanice Echo Moskvy soudí, že čas k pozemní operaci již nadešel. "Je třeba zbavit Islámský stát možnosti obchodovat s ropou, musíme je připravit o zdroj financování," řekl ruský poslanec.

Generál Kartapolov na tiskové konferenci oznámil, že ruské bombardovací letouny Su-34 podnikají útoky na ropnou infrastrukturu, kterou v Sýrii kontrolují oddíly Islámského státu. Podle ruského generála padlo rozhodnutí, že ruské bitevníky budou "pořádat hon" na automobilové cisterny teroristů, které převážejí ropu ke zpracování do Iráku. Zničeno jich prý bylo už kolem 500.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ