V Iráku byl oběšen bývalý viceprezident Táhá Jasín Ramadán. Soud ho shledal vinným za podíl na zabití sto čtyřiceti osmi šíitů z iráckého města Dudžail. S odvoláním na irácké vládní zdroje o tom v úterý informovala agentura AP.
Ramadán je čtvrtou osobou, která byla v procesu Dudžail odsouzena k trestu smrti a popravena. Mezi třemi ostatními byl bývalý prezident Saddám Husajn, jehož Iráčané oběsili v prosinci.
Agentura AP hovořila s jedním ze svědků popravy. Podle něj se úřady chtěly vyhnout nehodě, která se stala při lednové popravě Saddámova nevlastního bratra Barzána Ibráhíma, jemuž oprátka oddělila hlavu od těla. Ramadán byl údajně před oběšením zvážen a podle váhy byla přesně určena délka provazu.
Soud zpřísnil doživotí na trest smrti
Ramadánovi soud loni vyměřil doživotí za vraždu, deportace a mučení, avšak odvolací instance požádala o zpřísnění trestu. Soud 12. února verdikt změnil na trest smrti a odvolací soud jej minulý týden potvrdil. V Iráku musí automaticky projít každý rozsudek smrti nebo doživotního vězení odvolací procedurou.
Celý soudní proces byl ve světě kritizován a nevoli vzbudilo i řízení o zpřísnění Ramadánova trestu. Rodina ještě v pondělí usilovala o to, aby prezident Džalál Talabání Ramadánovi trest prominul.
Saddámova pravá ruka
Ramadánovi bylo šedesát devět let. Pocházel z Mosulu a působil v několika ministerských funkcích i jako místopředseda vlády. V 70. letech byl nejvyšším mužem revolučního soudu, který odsoudil čtyřiačtyřicet vojenských důstojníků k trestu smrti za pokus o svržení režimu. V rámci programu Ropa za potraviny, díky němuž mohl Irák v době mezinárodních sankcí obchodovat s ropou, odpovídal za rozdělování přídělů jednotlivým ministerstvům.
V roce 1982 se u Dudžailu pokusilo šíitské komando o atentát na Saddáma. Úřady pak ve městě zahájily rozsáhlé zatýkání, takže se ve věznicích ocitly celé rodiny, včetně žen a dětí. V procesech, z nichž se mnohé podle obžaloby konaly až dodatečně, bylo sto čtyřicet osm osob odsouzeno k trestům smrti.
V procesu Dudžail bylo souzeno osm osob. Kromě čtyř rozsudků smrti padly tři tresty patnáct let vězení a jeden člověk byl pro nedostatek důkazů osvobozen.
Foto: AP