Katastrofa v Japonsku
Další výbuch v atomové elektrárně Fukušima, reaktor odolal
14.03.2011 06:15 Aktualizováno 14.03. 09:22
Japonskou atomovou elektrárnou Fukušima 1 otřásl další výbuch, a to v hale třetího reaktoru. Podle provozovatele si exploze vyžádala tři zraněné a sedm pohřešovaných osob, z toho šest vojáků. Vláda i energetická společnost Tepco však potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala očividně neporušena. Metropoli Tokio zároveň postihl silný následný otřes.
Na záběrech televize NHK se nad reaktorovou budovou číslo 3 ve Fukušimě 1 vznášejí těžká mračna dýmu. V elektrárně se už v sobotu po výbuchu zřítila část budovy haly reaktoru 1. Technici se tam snaží zabránit roztavení jádra reaktoru jeho chlazením mořskou vodou.
Japonská vláda oznámila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, že vnitřní obal reaktoru zůstal neporušen. Energetická společnost Tepco později oznámila, že chladicí systém se porouchal už i na druhém reaktoru této elektrárny; nefunkční jsou tak chladicí systémy již na třech reaktorech elektrárny Fukušima 1.
Guvernér Tokia po druhé explozi v elektrárně Fukušima 1 nařídil měření úrovně radiace v metropoli. Elektrárna je od hlavního města vzdálena asi 240 kilometrů severovýchodně.
Silný otřes zároveň zasáhl Tokio. Japonské úřady dokonce vydaly varování před tsunami. Televize NHK varovala před ohrožením zejména prefektur Iwate a Fukušima na severovýchodě ostrova Honšú vlnami o výšce tři až pět metrů. Po několika hodinách bylo varování odvoláno.
Podle zprávy televize NHK postihlo zemětřesení japonskou metropoli krátce po desáté hodině dopoledne místního času (2.00 SEČ) intenzitou 6,2 stupně Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se nacházelo 140 kilometrů od Tokia směrem k jaderným komplexům ve Fukušimě. O obětech ani škodách v Tokiu nejsou zatím k dispozici žádné informace.
Až 11 tisíc obětí
V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou vlnou tsunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1400 mrtvých, ale skutečný počet obětí může překročit 11 tisíc. Podle nejnovějších zpráv byly navíc na pobřeží v prefektuře Mijagi nalezeny dva tisíce mrtvých těl.
Způsobené škody země teprve začíná sčítat, záchranáři pokračují ve vyprošťování lidí a v zemi i ve světě sílí obavy z velké havárie, která by mohla postihnout poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima 1. Problémy jsou i v dalších třech jaderných elektrárnách, z nichž nejbližší - Tokai - je od metropole vzdálena 120 kilometrů.
Energetická společnost Tepco pro ulehčení strastí obyvatelstva odložila na dnešek plánované střídavé tříhodinové vypínání proudu v osmi prefekturách a řadě měst, včetně částí Tokia. Sdělil to vládní mluvčí Jukio Edano, který zároveň tlumočil výzvu energetiků všem občanům a společnostem k co možná největšímu šetření elektřinou. Ke snížení spotřeby proudu se snaží přispět například regionální železnice, které dnes zrušily své spoje nebo výrazně omezily jejich počet.
Reakce finančních trhů
Na přírodní katastrofu reagují i finanční trhy. Akcie na tokijské burze se v pondělí propadly podle širšího indexu Topix o sedm a půl procenta a zaznamenaly nejhlubší jednodenní ztrátu od vrcholu finanční krize v říjnu 2008. Hlavní index Nikkei 225 v závěru podle zprávy agentury Reuters klesl na zhruba 9620 bodů a v jednu chvíli se dostal nejníže za čtyři měsíce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.