Válka v Iráku právě skončila pro příslušníky dánských pozemních jednotek. Z dánské armády nyní v Iráku zbudou jen čtyři vrtulníky. Pěchota dnes ukončila svou misi a předala úkoly Britům.
Jak dnes připomínají severské sdělovací prostředky, dánská bilance je osm mrtvých vojáků, 692 splněných úkolů, jeden skandál s vězni a řada politických kontroverzí.
Dánská vláda konzervativce Anderse Fogha Rasmusssena (premiérem od 2001) se války zúčastnila po boku Spojených států již od jara
Odlet dvou set z nich dnes zkomplikovaly technické problémy letounu, který je měl přepravit, zbývající část kontingentu je již v Kuvajtu. "Nejde o žádný velký problém, své lety zpět do Dánska všichni stihnou," řekl k tomu tiskové agentuře Ritzau důstojník pro styk s tiskem Kim Grüneberger.
Deník Berlingske Tidende dnes přinesl zprávy a články, které vyjadřují radost, ale i obavy blízkých a příbuzných vojáků, kteří se mise v Iráku zúčastnili. "Z války se všichni nemohou vrátit, aniž by přinejmenším někteří z nich nezůstali poznamenaní. Nyní může být vše v pořádku, ale až se za čas dostanou do běžných krizí, nemusejí je umět zvládat. Jde například o rozvody, narození dětí a podobně," řekla k tomu deníku vojenská psycholožka Birgitte Hommelgaardová.
Podle dosavadních výzkumů mělo šest procent dánských vojáků sloužících v Iráku natolik závažné problémy, že jim v Dánsku musela být poskytnuta odborná psychologická a psychiatrická péče.
Obdobím velkých politických krizí spojených s dánskou účastí byla například obžaloba jedné dánské důstojnice z týrání zadržených iráckých vězňů v roce 2004. Další hlasité námitky se týkaly účinnosti dánských projektů poskytovaných na obnovu Iráku.
Asi padesátičlenná obsluha dánských armádních vrtulníků, které v Iráku nadále zůstávají, bude v irácké Basře plnit své úkoly do konce letošního roku.
Na snímku dánští vojáci 20. července na informační kampani se školáky v irácké Basře.
Foto: AP