Demonstranti v Hongkongu uvolní blokádu. Protesty pokračují

Zahraničí
5. 10. 2014 09:25
Demonstranti v Hongkongu.
Demonstranti v Hongkongu.

Předáci prodemokratických protestů v Hongkongu částečně ustoupili vládě této zvláštní čínské oblasti, když přislíbili uvolnit blokádu úřadů. Protesty však ukončit nehodlají a nadále trvají na odchodu hongkongského vůdce Leung Čchun-jinga. Ten podat demisi odmítá a demonstranty varoval, že se protesty "mohou vymknout kontrole". Aktivisté již v pátek a v sobotu čelili násilnostem, když je napadli jejich odpůrci, několik desítek lidí při tom utrpělo zranění.

Protestující studentka prochází kolem deštníků se vzkazy podpory Hongkongu z celého světa."Našim cílem je Leung, ne další vládní úředníci," prohlásil jeden z vůdců protestů Benny Tai. Dodal, že po ukončení blokády úřadů nebude mít Leung žádný důvod pro to, aby nechal oblast demonstrací vyklidit. Leung v sobotu pozdě večer prohlásil, že se demonstrace může "vymknout kontrole a mít vážné dopady na veřejnou bezpečnost a sociální pořádek".

Studenti se obávají možného policejního zákroku, proto vyzvali k tomu, aby účastníci protestů opustili všechny vedlejší protestní tábory a spojili se do jedné hlavní demonstrace.

Demonstranti opakovaně ujišťují o mírumilovnosti svých akcí, ale zároveň kritizují policii, že je neochránila před jejich odpůrci, kteří je napadli. Mezitím se objevila nařčení, že vláda proti demonstrantům nasadila pouliční gangy a čínskou mafii. Vláda obvinění odmítá.
Právě kvůli násilí zkrachovaly chystané rozhovory mezi vládou a studenty, kteří kvůli útokům svou účast odvolali. Vyjednávání nabídl Leung poté, co vypršela lhůta, kterou mu aktivisté blokující od minulého pátku část města k demisi dali. Rozhovory měla vést představitelka místní vlády.

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking však v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Peking v obavě z "demokratické nákazy" nechal zatknout desítky aktivistů po celé Číně. Mezi zadrženými je i básník Wang Cang, známý verši o vražedném potlačení demokratického hnutí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Wally Santana

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ