Šok a smutek v sobotu ovládly Pákistán den po krvavém sebevražedném pumovém útoku na předvolební shromáždění v provincii Balúčistán, který si podle nejnovějších informací vyžádal nejméně 140 mrtvých a přes 200 zraněných. Atentát se navíc stal v den, kdy se do země vrátil a hned po příletu byl zatčen expremiér Naváz Šaríf, který byl v nepřítomnosti odsouzen za korupci k deseti letům vězení. Obě události tvrdě zasáhly beztak už napjatou předvolební kampaň před parlamentními volbami, které se mají v zemi konat 25. července.
Sobotní pákistánský tisk informuje o útoku ve městě Mastung jako o "krveprolití" nebo "masakru". Příbuzní obětí už začali pohřbívat své mrtvé, pietní ceremonie za ně se má odpoledne konat v provinčním hlavním městě Kvéta. To se v sobotu zahalilo do smutku za mrtvé, v ulicích vlají transparenty popisující páteční tragédii a vyzývající k darování krve. Tyto výzvy nacházejí podle lékařů hlavní kvétské nemocnice velký ohlas obzvláště mezi univerzitními studenty.
Na dalších transparentech stojí "Zastavte zabíjení lidí, stop prolévání krve".
Bývalý premiér Naváz Šaríf se vrátil do vlasti z Británie, kam se uchýlil poté, co ho nejvyšší soud loni sesadil z funkce a v nepřítomnosti odsoudil za korupci k deseti letům vězení. Spolu s ním přiletěla i jeho dcera Marjam, která byla rovněž v nepřítomnosti odsouzena na sedm let do vězení.
Expremiér Šaríf sice s ohledem na dané skutečnosti v nadcházejících volbách kandidovat nemůže, zůstává ale v Pákistánu mimořádně populární. Jeho klan označuje soudní postup proti němu za "politický", sám Šaríf obviňuje mocnou pákistánskou armádu ze spiknutí proti sobě a z vměšování do politického života.
"Vím, že budu okamžitě převezen do vězení," prohlásil expremiér na videozáznamu zveřejněném v pátek před jeho výslechem. "Chci říci Pákistáncům, že jsem to udělal pro ně. Pochodujte se mnou, spojte své ruce s mými a změníme osud země," vyzval Šaríf krajany podle agentury AFP.