Desetitisíce Filipínců <span>prchají před sopkou</span>

Zahraničí
17. 12. 2009 15:30
Filipínská sopka Mayon.
Filipínská sopka Mayon.

Filipínská sopka Mayon.Podle úřadů by mohlo dojít k výbuchu kdykoli v horizontu příštích dnů, maximálně týdnů. Proto probíhá evakuace přibližně padesáti tisíc lidí, kteří žijí v okolí vulkánu.

Více než třicet tisíc lidí už uprchlo z domovů kvůli obavám z erupce sopky Mayon na Filipínách. Podle úřadů se dá velký výbuch sopky vysoké 2464 metrů očekávat kdykoli. Jak píše na svých internetových stránkách stanice CNN, Filipínský institut vulkanologie a seismologie zvýšil riziko ohrožení v pondělí s tím, že k výbuchu může dojít v horizontu dnů, maximálně týdnů.

Celkem by z okolí sopky, která je 500 kilometrů od metropole Manily, mělo být evakuováno padesát tisíc lidí do 21 středisek. Filipíny se nacházejí v oblasti, kde dochází k častým zemětřesením a vulkanické činnosti. Při dosud nejhorší erupci sopky Mayon bylo v roce 1814 zničeno několik městeček a zahynulo 1200 lidí. K poslední erupci došlo v roce 1993. Od té doby se občas sopka probudila, ale nikdy nedošlo k vážnějším škodám.

Foto: ČTK/AP

Autor: arf

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ