Desítky mrtvých po erupci sopky. Zastavilo se jim srdce

Zahraničí
28. 9. 2014 09:08
Záchranné akce po erupcích japonské sopky Ontake.
Záchranné akce po erupcích japonské sopky Ontake.

Při sobotní nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú podle všeho zemřelo nejméně 31 lidí. V oblasti, která je na podzim oblíbeným cílem výletníků, přes den zasahovalo několik stovek záchranářů. Policisté uvedli, že úředně jsou zatím potvrzena čtyři úmrtí a že dalším 27 nalezeným osobám selhalo srdce a dýchací ústrojí. Tito lidé už nepochybně nežijí, ale úřady úmrtí potvrdí, až těla prohlédne lékař.

Odpovědní činitelé nesdělili žádné podrobnosti, jak oběti skonaly. Média nicméně uvedla, že některé byly nalezeny v chatě nedaleko vrcholu vulkánu, zatímco další ležely v až půlmetrové vrstvě popela. Policie sdělila, že zatím byli identifikováni dva ze čtyř potvrzených mrtvých. Jde o muže ve věku 23 a 45 let.

Počet ztracených lidských životů ale může být vyšší, protože se nadále mluví o nezvěstných osobách. Jejich počet ale není jasný a stále se zjišťuje.

Záchranáři převážejí raněné.Původně na 3067 metrů vysoké sopce uvízlo kolem 250 lidí, včetně dětí. Většině se podařilo dostat do bezpečí ještě v sobotu, ale nejméně třicet, mezi nimi i zranění, muselo strávit noc v některé z chat na svazích hory. Erupce sopky pokračovaly i v noci na dnešek, zachraňovat výletníky z hory proto nebylo v sobotu možné. Přes čtyřicet lidí utrpělo zranění, někteří z nich zlomeniny.

"Zničehonic se nahromadilo tolik popela, že jsme ani nemohli otevřít dveře," popsal muž pracující na chatě nedaleko vrcholu Ontake. Dům se rychle naplnil lidmi. "Bylo jich tady možná až 150, některé děti brečely, ale většina lidí zůstala v klidu. S helmami na hlavě jsme počkali, než se dalo bezpečně sejít dolů," řekl.

Sedm lidí ze svahu sopky, po jejíž erupci zůstalo okolí zasypané vrstvou popela, přepravily armádní vrtulníky, na záchranné akci se podíleli také policisté a hasiči. Odváděli turisty z kopce, jednu ženu nesli na nosítkách. Kvůli zvyšující se koncentraci jedovatých plynů v okolí vrcholu Ontake a blížící se noci museli záchranáři práci přerušit.

Ze sopky přitom dál stoupá sloup dýmu a popel. Ten pokryl auta i v oblasti vzdálené osmdesát kilometrů od sopky a na jejích svazích ho leží až dvaceticentimetrová vrstva.

Záchranné akce na svazích sopky Ontake zasypané popelem.Podle výpovědí výletníků bylo v sobotu hezké počasí a na Ontake se vydaly spousty lidí, kteří přijeli obdivovat krásně barevné listí. "Když jsem byl na hoře já, nebyly cítit žádné otřesy, žádný zápach," řekl Satoši Saito, který sestoupil ze sopky asi hodinu před výbuchem.

Podle meteorologů v oblasti Ontake v posledních týdnech přibývalo menších otřesů, erupci ale předpovědět nešlo. Japonsko pečlivě hlídá, zda se některá ze sopek neprobouzí k aktivitě, a pokud se tak děje, veřejnost má okamžitě do ohrožených míst vstup zakázán. Tentokrát se to ale nestalo.

Japonsko patří k seismicky nejaktivnějším místům planety, erupce sopek tam jsou časté. Více obětí na životech si výbuch vulkánu vyžádal naposledy v roce 1991, kdy zemřelo 43 lidí během erupcí sopky Unzen.

Další čtení

Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025
Čínský prezident Si Ťin-pching a Vladimir Putin

Všichni podporují „operaci“ na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ