Desítky mrtvých po náletu na palestinský tábor u Damašku

Zahraničí
16. 12. 2012 17:15
Útok na Jarmúk je součástí už měsíc trvajících snah vládních vojáků o vytlačení povstalců.
Útok na Jarmúk je součástí už měsíc trvajících snah vládních vojáků o vytlačení povstalců.

Nejméně 25 lidí v neděli údajně zahynulo při náletu syrských vládních sil na palestinský tábor Jarmúk u Damašku a desítky dalších utrpěly zranění. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na opoziční zdroje. Jarmúk je přitom považován za baštu autoritářského prezidenta Bašára Asada. Povstalci také oznámili, že se jim podařilo po pětidenním obléhání dobýt vojenskou základnu u Aleppa na severu země.

Útok na Jarmúk je součástí už měsíc trvajících snah vládních vojáků o vytlačení povstalců z pozic na jihozápadním okraji metropole, odkud se snaží proniknout do jejího centra. Následuje den poté, co vládní letouny bombardovaly povstalce na silnici vedoucí k mezinárodnímu letišti.

Do tábora v neděli dopadly nejméně dvě rakety, jedna z nich zasáhla mešitu, kam se uchýlili před tvrdými boji obyvatelé okolních předměstí.

Útok na Jarmúk je vůbec prvním takovým incidentem od vypuknutí povstání proti Asadovi. V Sýrii žije více než 50 tisíc palestinských uprchlíků, většina z nich právě v Jarmúku. V táboře působí Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Tato palestinská organizace tradičně stojí za syrskou vládou.

Ozbrojený konflikt mezi Asadovým režimem a opozicí si za 21 měsíců vyžádal už přes 43 tisíc mrtvých.Obsazení významné vojenské základny u Aleppa pak v neděli oznámila na své oficiální webové stránce brigáda Livá at-Tavhíd. Tato islamistická skupina, která se významně účastní bojů v okolí Aleppa, uvedla, že v boji vedoucím k "plnému osvobození" vojenského komplexu v neděli padl její velitel Júsuf Džádir. Zajato prý bylo nejméně sto vládních vojáků, dalších 150 se rozhodlo připojit k rebelům.

Komplex zahrnuje armádní základnu, náborové středisko a školu pro budoucí příslušníky pěchoty.

Na doprovodném videu jsou záběry, na nichž rebelové nakládají na nákladní auto bedny s municí. Poblíž je vidět několik tanků a obrněných vozů. Na jiných záběrech se někteří rebelové modlí na dobyté základně, jiní se procházejí po prostorách školy pro pěchotu vyzdobených hesly Asad navždy a portréty současného prezidenta a jeho otce Háfize Asada.

Ozbrojený konflikt mezi Asadovým autoritářským režimem a opozicí si za 21 měsíců vyžádal podle opozičních zdrojů už přes 43 tisíc mrtvých.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ropný tanker - ilustrační foto

Indie zase začala nakupovat ruskou ropu. Od firem, na které nejsou sankce

Zahraničí
31. 10. 2025
ilustrační foto

Ukrajinec se chtěl vyhnout narukování. Autem prorazil závory do Maďarska

Zahraničí
31. 10. 2025

Německo zaplatí miliardy operátorům, když vymění zařízení Huawei

Zahraničí
Aktualizováno: 31. 10. 2025 10:19

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ