Desítky mrtvých po teroristických útocích v Damašku

Zahraničí
21. 2. 2013 13:47
Rebelové rozpoutali dnes v Damašku peklo.
Rebelové rozpoutali dnes v Damašku peklo.

Mohutné detonace v centru syrského hlavního města. K dnešnímu nejničivějšímu pumovému útoku došlo na kontrolním stanovišti ležícím mezi sídlem vládní strany Baas a ruskou ambasádou. Různé zdroje hovoří o nejméně nejméně 50 mrtvých a dalších 200 raněných. Jsou mezi nimi i děti, protože u místa jedné ze tří velkých explozí stojí škola.

Syrská státní televize al-Ichbáríja hovoří útocích teroristů, tedy rebelů. Nejméně v jednom případě šlo o sebevražednou akci. Nálože byly umístěny nejspíše v automobilech. Největší bomba údajně těžce poškodila auta vzdálená až kolem 300 metrů.

K nejkrvavějšímu atentátu od loňského května, kdy při dvojím pumovém útoku v Damašku zahynulo 55 lidí, se zatím nikdo nepřihlásil. Vláda i opozice ho odsoudily.

Bojovník FSA v Aleppu.Poškozeno bylo i ruské velvyslanectví, jehož vzdálenost od místa jedné z explozí je asi 200 metrů.

Podle zpravodajské televize al-Džazíra se potvrdilo, že terčem prvního výbuchu bylo sídlo strany Baas a další bomby pak vybuchly u velitelství rozvědky a policejního velitelství nedaleko místa prvního útoku. Stejně jako státní média i syrská opozice potvrdila, že mrtví jsou převážně civilisté.

Šlo nejspíše o koordinovanou akci, protože po trojici velkých úderů následovaly v různých časových intervalech menší výbuchy v nejrůznějších částech města.

Damašek, hlavně jeho centrum, byl v minulých dnech místem celé série granátových útoků. Při jednom byl ve středu zasažen fotbalový stadion. Na místě zemřel jeden fotbalista a několik jeho spoluhráčů bylo zraněno. V úterý jedna ze střel dopadla do blízkosti paláce prezidenta Bašára Asada, ale nikdo nebyl zraněn.

V Damašku dnes podle různých zdrojů zahynulo 30 až 40 lidí.V Káhiře dnes jedná vedení několika syrských opozičních skupin. Mají projednat lednovou nabídku šéfa opoziční koalice Muáze Chatíba na dialog s Damaškem. Opozice jednání dosud podmiňovala odstoupením Asada. Podle agentur však zřejmě nyní zmírnila své stanovisko. Chce přímá jednání a stačí jí pouze to, že Asad se ho účastnit nebude.

O jeho odstoupení se však návrh prohlášení nezmiňuje. Žádá ale, aby se Asad stejně jako aparát, který za ním stojí, odpovídali za spáchané zločiny.

Vyšetřovací skupina OSN nedávno konstatovala, že obě strany konfliktu páchají v Sýrii válečné zločiny, a navrhla Radě bezpečnosti OSN, aby případy předala Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ