Desítky mrtvých při útocích v Tartúsu, Homsu a u Damašku

Zahraničí
5. 9. 2016 09:30
Pumové útoky v Sýrii si vyžádaly nejméně třicet mrtvých (ilustrační foto).
Pumové útoky v Sýrii si vyžádaly nejméně třicet mrtvých (ilustrační foto).

Nejméně šest pumových útoků ve vládou kontrolovaných částech Sýrie a ve městech Hasaká a Kámišlí, které mají pod kontrolou kurdské milice, si vyžádalo nejméně 48 mrtvých. Z toho přinejmenším 35 lidí zemřelo při útoku u přístavního města Tartús na severozápadě země. Oznámila to syrská tisková agentura SANA. Podle opozičních aktivistů je mrtvých dokonce 53. K atentátům se přihlásili ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS). Útoky se staly téměř ve stejnou dobu během ranní špičky. Podle islamistů šlo o koordinované akce.

Terčem atentátů byl také Homs v centrální části země a silnice na přísně střeženém damašském předměstí Sabburá. Podle SANA zemřel v Sabburá jeden člověk, exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvádí tři mrtvé. "Je to oblast, kde bydlí řada důstojníků a jejich rodiny," řekl agentuře AP jeden z opozičních aktivistů. Podle Islámského státu bylo cílem sebevražedného útočníka armádní kontrolní stanoviště.

Dvojitá exploze otřásla dálničním mostem u Tartúsu. Nejprve vybuchla nálož nastražená v autě. Když se pak na místo incidentu seběhli lidé a sjeli záchranáři, odpálil u nich svůj pás s výbušninami sebevražedný atentátník, uvedla SANA. Zahynulo nejméně 35 lidí, potvrdil šéf místní nemocnice. "Mé auto začalo hořet a vojáci nás z něj vytáhli," popsal agentuře AP jeden z přeživších.

Také ve třetím největším syrském městě Homsu vybuchla nálož ve vozidle. Guvernér stejnojmenné provincie sdělil, že zahynuli tři vojáci a jeden civilista a deset dalších lidí bylo zraněno.

Ve městě Hasaká zabil výbuch podle SANA osm lidí. Syrská agentura uvedla, že k tomuto útoku se přihlásili radikálové z Islámského státu. To dříve napsala i agentura Reuters, která tuto informaci ale krátce poté stáhla. Z Hasaká se na konci srpna stáhly po bojích s kurdskými jednotkami vládní síly. Kurdské milice YPG město ovládají prakticky celé, ale v místě zůstává také státní policie.

Oblasti kontrolované vládou prezidenta Bašára Asada se staly během nynější občanské války terčem atentátů už v minulosti, k mnoha z nich se přihlásily skupiny napojené na organizaci al-Kajda.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA

Další čtení

ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
13. 5. 2025

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V Libyi pukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ