Děti umíraly, zatímco jejich otec sháněl peníze na operaci

Zahraničí
14. 10. 2016 20:30
Syřanům nepomůže ani charita (ilustrační foto).
Syřanům nepomůže ani charita (ilustrační foto).

Na operačním stole leží devítiměsíční Amína a nad jejím otevřeným hrudníkem se sklánějí lékaři. Dostala se mezi děti syrských uprchlíků, které jednou týdně operuje známý libanonský kardiolog Isám Rásí. Rodina se musela zadlužit, aby holčičku do nemocnice dostala.

"Viděl jsem umírat děti, zatímco se jejich otec snažil dát dohromady peníze na operaci," přiznává Rásí, který je nejznámějším dětským kardiologem v Libanonu. I když pracuje v nemocnici v Bejrútu, jednou týdně odjíždí na jih do Sajdá, aby v tamní nemocnici Hammúd operoval děti syrských nebo palestinských uprchlíků. Často za to odmítá plat, aby snížil náklady na operaci lidem, kteří uprchli před válkou.

"Je to součást našeho poslání, ne zaměstnání. Jestliže malé dítě potřebuje operaci, pak je třeba operovat," říká Rásí.

Tentokrát došlo na Amínu Hilúovou, která se narodila se srdeční vadou - její srdce má pouze jednu komoru. Dívčino tělo je zakryto zeleným prostěradlem a lékaři pracují. Ticho v sále narušuje pouze pípání přístroje, který sleduje životní funkce dítěte. "Jde to," říká chirurg.

Před sálem čekají Amínini rodiče Chalíl a Amíra - Amína je nejmladší z jejich šesti dětí. Do Libanonu uprchli v roce 2013 a devětatřicetiletý Chalíl rodinu živí jako sezonní dělník v zemědělství. Kvůli operaci se rodiče museli zadlužit.

Nemocnice Hammúd uprchlíkům dává slevy, OSN hradí 75 procent nákladů, ale i tak musejí dát rodiny dohromady v přepočtu téměř 50 tisíc korun, což je vzhledem k jejich příjmům vysoká částka.

Syřanům charity nepomáhají

"Půjčil jsem si od mnoha lidí: od bratra, bratrance a dalších příbuzných. Bude těžké to splatit, nevím, jak to uděláme. Samozřejmě, že se bojíme, ale nebylo na výběr. Ona je tím nejcennějším, co mám," řekl o Amíně její otec. Aby získal peníze, obrátil se na několik libanonských charit, ale ty mu odpověděly, že Syřanům nepomáhají.

Do čtyřmilionového Libanonu od roku 2011 uprchlo ze Sýrie přes milion lidí, což Libanonu způsobuje nemalé problémy. OSN se snaží uprchlíkům pomáhat, avšak přiznává, že na hrazení operací, byť jde o záchranu životů, nemá dost prostředků.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos požádal dárce o 134 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na uhrazení nemocničních plateb za uprchlíky u libanonských nemocnic, ale podařilo se mu získat jen 36 milionů. "Je hrozné, že se podařilo dát dohromady jen 30 procent finančních prostředků, které jsou potřeba," řekl zástupce úřadu a zároveň lékař Michael Woodman.

Z celkových zdravotních výdajů za uprchlíky v Libanonu je OSN schopna hradit jen polovinu. "To je tragédie, protože nikdo nechce být v situaci, kdy je třeba omezovat péči," tvrdí Woodman.

"Není možné žádat od otce, který bydlí ve stanu, aby zaplatil tři tisíce dolarů za operaci, to je ohromná suma," řekl kardiolog Rásí. V Libanonu to znamená tříměsíční mzdu člověka, který náleží ke střední třídě. Syrští uprchlíci často vydělávají mnohem méně.

Amínina operace se zdařila a na Rásího čeká osmnáctiměsíční Alí, který má potíže s dechem. I on má srdeční vadu, ale musel na operaci tři měsíce čekat a mezitím dostal plicní infekci. "Operuje se se zpožděním, protože jsme museli sehnat peníze," přiznává devětadvacetiletý otec Ahmad ze severosyrské provincie Idlib.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Hussein Malla

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ