Diktátor z ostrovního ráje si pojistil živobytí

Zahraničí
20. 8. 2007 12:37
Gajúm na povolební tiskové konferenci
Gajúm na povolební tiskové konferenci

Gajúm na povolební tiskové konferenciNa Maledivách se demokracii příliš nedařilo. Devětadvacet let zde vládne Maumún Abdal Gajúm, který si opozici k tělu příliš nepouští. Od nedělního referenda si slibovala změnu systému. Změna přijde, ale jen kosmetická.

Vítr reforem poprvé zavál na Maledivy v roce 2005. V sedmadvacátém roce své vlády prezident Maumún Abdal Gajúm (Maumoon Abdul Gayoom) po protivládním povstání povolil činnost politických stran. Povstání předcházela obvinění z mučení politických vězňů.

Včerejší referendum mělo rozhodnout mezi prezidentským systémem, jak ho známe ze Spojených států, a parlamentarismem britského stylu. Kde kdo stojí, bylo jasné: prezident si přál prezidiální americký systém a opoziční Demokratická strana Malediv byla pro parlamentní demokracii se silným předsedou vlády.

Ze 193 tisíc voličů přišlo k urnám něco přes 150 tisíc. Celkem jasnou většinou dvaašedesáti procent posvětili Maledivané Gajúmovi a jeho Lidové straně (Dhivehi Rayyithunge, DRP) další vládu.

Demokratické reformy, které prezident s vysokoškolským diplomem z Egypta slíbil, jsou založeny hlavně na tom, že další prezident bude moci vládnout už jen po dvě pětiletá období. Gajúm se ale do výslužby nechystá, bude kandidovat v příštích volbách a nejdříve prý odejde až v roce 2010.

Jeden z luxusních turistických ostrůvkůMožná i později, když se nepodaří do konce desetiletí prosadit demokratické reformy. Asi by mu pozdější důchod nevadil.

„Tohle referendum nebylo o mém vedení, bylo to o tom, jakou formu vlády si lidé přejí v budoucnosti mít," řekl podle agentury Reuters Gajúm na tiskové konferenci. „Ale s tímto výsledkem jsem v pozici, abych řekl, že jsem velmi šťastný z masivní podpory, kterou lidé vyjádřili naší straně," dodal.

Ačkoliv je prezident spokojený jako turista z pětihvězdičkového maledivského hotelu (v některých zaplatíte přes dvacet tisíc korun za noc) na slunné pláži, občané 1192 korálových ostrovů (osídleno je pouze dvě stě) na tom tak dobře nejsou. Polovina z 370 tisíc obyvatel se totiž pohybuje na hranici chudoby a musí si vystačit s jedním dolarem na den.

Na fotografii: (1) Gajúm na povolební tiskové konferenci, kde ohlásil vítězství, 19. srpen 2007; (2) Jeden z luxusních turistických ostrůvků, nedatováno

FOTO: (1) Reuters, (2) clubfaune.com

Autor: - els -

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ