Diktátora Suharta <span>pohřbili s poctami</span> na Jávě

Zahraničí
28. 1. 2008 17:45
Smuteční konvoj v ulicích Jakarty
Smuteční konvoj v ulicích Jakarty

Vojáci nesoucí Suhartovu rakev.Desetitisíce lidí se v pondělí v Indonésii zúčastnily pohřbu bývalého diktátora Suharta, který vládl zemi 32 let. Kontroverzní státník, který zemřel v neděli ve věku 86 let na selhání orgánů, se dočkal všech vojenských poct. Jeho tělo bylo s čestnými salvami uloženo vedle rakve s ostatky jeho manželky v rodinném mauzoleu na ostrově Jáva.

Obřad se konal u města Solo, kde se Suharto narodil. Smuteční řeč pronesl současný indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, podle kterého bývalý diktátor výrazně prospěl svému národu, i když dělal i chyby. Yudhoyono je prvním indonéským prezidentem, který byl zvolen přímo lidem.

Tommy Suharto (druhý zprava) u otcovy rakve."Ztratili jsme jednoho z nejlepších synů vlasti, pravého vojáka a respektovaného státníka," prohlásil Yudhoyono. "Ať Bůh přijme jeho skutky a odpustí mu jeho hříchy," dodal.

Suhartova nejstarší dcera Siti Rukmanaová požádala během pohřbu o odpuštění za otcovy chyby. "Otec byl jen člověk, který měl své slabosti a přednosti a nebyl oproštěn od chyb. Jestliže otec udělal nějaké chyby, prosím, odpusťte mu."

Zatímco Suhartovi příznivci volají po odpuštění a očištění jeho jména, jeho odpůrci to rozhodně odmítají a poukazují na krutosti, které byly za jeho vlády spáchány.

Prezident Susilo Bambang Yudhoyono (uprostřed) u Suhartovy rakve.Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci ve druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800 tisíc příznivců komunismu. Indonéská armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti na Východním Timoru a v provinciích Aceh a Papua zabila na 300 tisíc lidí. Pronásledováni byli i aktivisté za nastolení demokracie.

"Nerozumím, proč bych měl Suhartovi odpustit, když sám nikdy nepřipustil své chyby?," řekl v rozhovoru pro agentury Putu Oka Sukanta, který pro své levicové přesvědčení strávil desetiletí ve vězení.

Výzva úřadů, aby vlajky v zemi byly staženy v době sedmidenního smutku na půl žerdi, byla často ignorována.

Smuteční konvoj v ulicích Jakarty"Výzva je pro nás skutečně urážkou, protože Suharto zůstává stále nejhorším diktátorem, který spáchal zločiny proti lidskosti a zabil miliony Indonésanů," prohlásila Wardah Hafidzová, obyvatelka jedné odbojné čtvrti Jakarty.

Odpůrci také upozorňují na miliardy dolarů ze státních fondů, které Suharto a jeho rodina za tři desetiletí vlády údajně zpronevěřili. V roce 2004 odhadla antikorupční organizace Transparency International, že Suharto si přišel k majetku v hodnotě mezi 15 až 35 miliardami dolarů, přičemž taková suma ho staví na první místo mezi nejvíce zkorumpované vládce moderní doby.

Pohřebnímu průvodu přihlížely podél silnice desítky tisíc lidí. Mnoho z nich podle agentury AP vzlykalo a provolávalo jeho jméno. Mnozí Indonésané na Suharta vzpomínají i v dobrém, protože Indonésii svého času přivedl i k určité prosperitě. V roce 1998 ale přišel jeho pád. Pod tlakem masových protestů v době hluboké ekonomické a sociální krize v zemi odstoupil.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ