Dilema barmské opozice. Má <span>vyhodit šéfku Su Ťij</span>

Zahraničí
11. 3. 2010 12:30
Barmská vlajka. Symbolizuje průmysl, zemědělství a správní oblasti.
Barmská vlajka. Symbolizuje průmysl, zemědělství a správní oblasti.

Taxikář v Rangúnu čte o novém volebním zákonu.Barmská vláda připravuje parlamentní volby podle svého střihu a tvrdě vydírá opozici. Liga pro národní demokracii (NLD) může dle nového zákona kandidovat ve volbách jen tehdy, když vyhodí svou šéfku a nositelku Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij a splní další tvrdé podmínky.

Spojené státy už oznámily, že výsledky voleb v Barmě (Myanmě) nehodlají uznat. Nařízení vládnoucí junty jsou podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí výsměchem demokratického procesu. Obdobně tvrdě se vyjádřila i OSN.

Podle nového zákona (Pyithu Hluttaw Electoral Law) nesmějí v připravovaných volbách kandidovat ti, kdo byli pravomocně odsouzeni nebo mají za manžela(ku) cizince. Obě podmínky se týkají Su Ťij, která strávila z uplynulých 20 let 14 za mřížemi či v domácím vězení a jejímž chotěm byl Angličan.

Členové NLD vítají propuštěnce z vězení Tin U (jeden z vůdců strany).Opoziční NLD se tak ocitla před těžkou volbou. Pokud chce jít do voleb, musí do 7. května svou šéfku Su Ťij vyloučit. A nejen ji. Vyhazov ze stranických řad hrozí i stovkám, možná tisícům členů, kteří byli uvězněni.

Uvádí se, že z asi 2100 vězňů, kteří jsou nyní v barmských celách nebo na nucených pracích, je většina nějak spojena s NPD. Vyloučeny z voleb mají být i partaje, které přijímají peníze ze zahraničí.

V NLD se nyní vedou složité, vpravdě existenční diskuse, neboť tzv. Švedagonské prohlášení strany uvádí, že opozice půjde do voleb jen tehdy, když se jich budou moci zúčastnit i všichni političtí vězni.

Ačkoli zatím tedy není vůbec jasné, zda Liga pro národní demokracii do voleb půjde, vláda už jako vstřícné gesto začala otevírat její kdysi zavřené úřadovny.

Ve volbách roku 1990 triumfovala opozice.Členy politických stran se podle čerstvé legislativy nesmějí dále stát úředníci, členové náboženských skupin, cizinci a příslušníci vládou registrovaných povstaleckých skupin.

Barmská generalita současně zákonem zrušila výsledky voleb z roku 1990, v nichž zvítězila opoziční Liga pro národní demokracii (NLD). Získala celkem 392 z 485 poslaneckých křesel.

Strany mají pouze 60 dní na registraci u nové volební komise sestavované juntou. Jestliže se strany nezaregistrují, budou se muset rozpustit.

Vojenská vláda před dvěma lety přišla s novou ústavou a slibem uspořádání voleb, které mají podle ní vést k "disciplinované demokracii". Datum voleb zatím oficiálně oznámeno nebylo, ale všeobecně se očekává, že se budou konat v říjnu či listopadu.

Po letech opět otevřeny zaplombované úřadovny opozice.

Foto: Wikipedia, Irrawaddy a ČTK/AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ