Izrael zahájil disciplinární řízení proti třem diplomatům za jejich otevřenou kritiku premiéra Benjamina Netanjahua a ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Dva z nich byli odvoláni z diplomatických misí v cizině, jeden je vysokým úředníkem ministerstva zahraničí. O nejvyšších politicích se kriticky vyjádřili na Twitteru.
Izrael si předvolal z Bernu tamního velvyslance Jigala Kaspiho za jeho poznámky k projevu, který má Netanjahu pronést 3. března v americkém Kongresu o Íránu a islámském radikalismu. Podle něj tím Netanjahu přispěje k dalším problémům ve vztahu Izraele s USA.
Problémy má také politický poradce z izraelského velvyslanectví v Dillí Asaf Moran. Také on na svém soukromém twitterovém účtu kritizoval Netanjahua.
Otevřená kritika na adresu vlastní vlády je závažné pochybení, řekl bývalý pracovník izraelské diplomacie Alon Liel. "Je mezinárodním pravidlem, že diplomat zastupující svou zemi veřejně nezpochybňuje politiku vlády. Podle mého názoru musí po tom, co učinil velvyslanec ve Švýcarsku, následovat demise. O důsledcích velmi dobře věděl," řekl Liel v rozhlase.
Netanjahu bude v americkém Kongresu čtrnáct dní před izraelskými volbami a jeho kritici spatřují v tom, že se rozhodl v této době jet do Washingtonu, předvolební tah a také vměšování do vnitřních věcí USA. Tamní Kongres ovládaný republikány se právě pře s Bílým domem o dalším postupu vůči Íránu.
Bílý dům je proti uvalení nových sankcí na Írán, Netanjahu je spíše na straně Kongresu, protože vytrvale varuje před špatnou dohodou, která Íránu umožní pokračovat v tajném vývoji jaderné zbraně. Mezinárodní rozhovory s Íránem mají do března přinést rámcovou konečnou dohodu, ale zatím se k ní nepodařilo přiblížit. Írán musí dokázat, že nevyvíjí jadernou zbraň, a mohl by se pak dočkat zrušení mezinárodních sankcí.