Diplomatičtí poseroutkové? Němci se bojí do Tokia

Zahraničí
23. 9. 2011 07:55
Sladký diplomatický život? Hlavně neozářené koktejly...
Sladký diplomatický život? Hlavně neozářené koktejly...

Miliony Němců jsou bez práce. Přitom existují téměř královsky placená, reprezentativní místa, kde člověku nesedřou kůži z těla a na která se zoufale hledají lidé. Kde? Kupříkladu na velvyslanectví Spolkové republiky v japonském hlavním městě Tokiu.

Německé ministerstvo zahraničí má problém – personální. Na ambasádě v Tokiu nemůže obsadit deset stálých míst. Po jaderné katastrofě elektrárny Fukušima (letos na jaře) mají totiž němečtí diplomaté, tedy alespoň jejich část, strach z radioaktivity v japonské metropoli.

Zmíněných deset míst je obsazeno jen dočasně, na základě smluv trvajících pouhé týdny, maximálně jeden rok, informoval list Handelsblatt s odvoláním na informované kruhy. Z obav před zdravotními riziky odmítla řada diplomatů do Japonska vyjet.

Spolková republika, pro niž jsou už tradičně ambasády hlavně jakýmsi obchodním zastoupením, tak zřejmě nyní nemá v Japonsku žádné obchodní zájmy.

Teutonští strašpytlové tam jako jediná země světa nemají obchodního atašé, utahuje si  z domácích diplomatů článek na webu Kopp Verlag. Mezi Německem a Japonskem už asi také neexistuje ani žádá kulturní výměna, protože Němci v zemi vycházejícího slunce nemají ani kulturního atašé. A mrtvo je nejspíše i na poli politiky, protože kufry si sbalil i atašé pro politiku.

Personálně ochromené vztahy. Německý prezident Wulff na japonské ambasádě v Berlíně (ilustrace). Paradoxní je, že ambasáda sama na svých webových stránkách informuje, že v oblasti Tokia žádná radioaktivita není. Navíc, němečtí diplomaté podepisují, že můžou být bez výjimky vysíláni i do krizových oblastí.

Japonská média pro německou "bázeň" nemají příliš pochopení a kroutí nad ní hlavou. Ostatně, jiné zahraniční ambasády v Tokiu podobné problémy jako Němci nemají.

Německý daňový poplatník se může právem cítit naštván. Jeho diplomaté, kteří z Japonska "utekli", totiž berou dále peníze za práci, kterou nevykonávají.

Diplomaté, dodává Kopp Online, jsou koneckonců placeni za to, aby svou službu vykonávali i v krizových časech. A ne jen usrkávali koktejly v době, kdy je blaze.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ