Alarmující statistika
Dluhy likvidují Indy. Každou hodinu spáchají 15 sebevražd
31.10.2011 07:30
Rám Babu strávil své poslední dny podobně, jako většina Indů, kteří se rozhodli skončit svůj život vlastní rukou. Zemědělci Babuovi nevyšla úroda a nebyl schopen splácet půjčku odpovídající 105 tisíc korunám, které potřeboval na nákup nového traktoru. Pronásledovali ho vymahači dluhu a šli dokonce tak daleko, že najali bubeníky, kteří Babuovu hanbu roztrubovali po vesnici. Na sedřeného Babua to bylo příliš a jak oběsil se na stromě na svém pozemku.
"Pro otce to bylo nesnesitelné, byl to čestný člověk a nedokázal to ponižování unést," řekl jeho syn Rám Gulam.
V místních novinách se o Babuově případu neobjevilo ani slovo, možná se dostane jenom do statistiky. V Indii spáchá podle vládních údajů každou hodinu sebevraždu 15 osob.
Loni ji zvolilo 135 tisíc občanů více než miliardové Indie. Za minulé pětileté období případů přibylo o téměř šest procent. Zatímco loni připadalo na 100 tisíc obyvatel 11,4 procenta sebevražd, předcházející rok to bylo 10,9 procenta.
Hlavním důvodem mezi muži byly finanční potíže a dluhy, mezi ženami pak domácí problémy, fyzické i psychické zneužívání a také nutnost obstarat si věno.
Ve statistice Světové zdravotnické organizace z roku 2008 byla Indie v procentu sebevražd na 41. místě, ale vzhledem k počtu jejích obyvatel tvořili Indové pětinu všech sebevrahů.
Nejvíc případů dobrovolného odchodu připadá na jihoindické státy Kéralu, Tamilnádu, Ándhrapradéš a Karnátaku. Zabily se tam desítky tisíc zemědělců zatížených neúnosnými dluhy.
Půjčují si často na osivo a zemědělské stroje a také na věna svých dcer, aby je mohli provdat. Při špatné úrodě nedokážou dluhy splatit.
Sociologové jev vysvětlují tím, že díky kvetoucí ekonomice v Indii rychle stouply příjmy, což vede k optimismu i mezi nízkopříjmovými skupinami obyvatel. Mladé lidi může k sebevraždě snadno přivést neschopnost zařadit se mezi ty úspěšné.
"Ve městech neexistuje podpora, kterou tradičně poskytovaly rodiny a obce. Mladí muži a ženy se stěhují do měst a tam zjistí, že se v případě problému nemají na koho obrátit," sdělil profesor sociologie Abhilaša Kumár.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.