Dluhy likvidují Indy. Každou hodinu spáchají 15 sebevražd

Zahraničí
31. 10. 2011 07:30
V Indii skončí sebevraždou každou hodinu 15 lidí (ilustrační foto).
V Indii skončí sebevraždou každou hodinu 15 lidí (ilustrační foto).

Rám Babu strávil své poslední dny podobně, jako většina Indů, kteří se rozhodli skončit svůj život vlastní rukou. Zemědělci Babuovi nevyšla úroda a nebyl schopen splácet půjčku odpovídající 105 tisíc korunám, které potřeboval na nákup nového traktoru. Pronásledovali ho vymahači dluhu a šli dokonce tak daleko, že najali bubeníky, kteří Babuovu hanbu roztrubovali po vesnici. Na sedřeného Babua to bylo příliš a jak oběsil se na stromě na svém pozemku.

"Pro otce to bylo nesnesitelné, byl to čestný člověk a nedokázal to ponižování unést," řekl jeho syn Rám Gulam.

V místních novinách se o Babuově případu neobjevilo ani slovo, možná se dostane jenom do statistiky. V Indii spáchá podle vládních údajů každou hodinu sebevraždu 15 osob.

Loni ji zvolilo 135 tisíc občanů více než miliardové Indie. Za minulé pětileté období případů přibylo o téměř šest procent. Zatímco loni připadalo na 100 tisíc obyvatel 11,4 procenta sebevražd, předcházející rok to bylo 10,9 procenta.

Hlavním důvodem mezi muži byly finanční potíže a dluhy, mezi ženami pak domácí problémy, fyzické i psychické zneužívání a také nutnost obstarat si věno.

Ve statistice Světové zdravotnické organizace z roku 2008 byla Indie v procentu sebevražd na 41. místě, ale vzhledem k počtu jejích obyvatel tvořili Indové pětinu všech sebevrahů.

Nejvíc případů dobrovolného odchodu připadá na jihoindické státy Kéralu, Tamilnádu, Ándhrapradéš a Karnátaku. Zabily se tam desítky tisíc zemědělců zatížených neúnosnými dluhy.

Půjčují si často na osivo a zemědělské stroje a také na věna svých dcer, aby je mohli provdat. Při špatné úrodě nedokážou dluhy splatit.

Sociologové jev vysvětlují tím, že díky kvetoucí ekonomice v Indii rychle stouply příjmy, což vede k optimismu i mezi nízkopříjmovými skupinami obyvatel. Mladé lidi může k sebevraždě snadno přivést neschopnost zařadit se mezi ty úspěšné.

"Ve městech neexistuje podpora, kterou tradičně poskytovaly rodiny a obce. Mladí muži a ženy se stěhují do měst a tam zjistí, že se v případě problému nemají na koho obrátit," sdělil profesor sociologie Abhilaša Kumár.

Autor: AP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ