Izrael povolil 40 Palestincům z pásma Gazy navštívit své příbuzné vězněné v Izraeli. Vězni si to vymohli protestní hladovkou. Podle mluvčího vězeňské správy by měly být nyní návštěvy povolovány každý týden.
Manželky, matky a otcové trestanců přijeli do věznice Ramon dopoledne. Většina z nich své příbuzné neviděla od roku 2007. Izrael zakázal návštěvy několik měsíců po únosu vojáka Gilada Šalita. Islámští radikálové ho drželi v pásmu do loňska, kdy byl vyměněn za několik set palestinských vězňů.
V Izraeli je nyní vězněno na 4800 Palestinců, z nich téměř 500 je z pásma Gazy. K hladovce se na jaře připojilo 1600 trestanců pocházejících z obou palestinských území - z pásma Gazy a západního břehu Jordánu. Reagovali tak na zpřísnění podmínek, k nimž patřilo omezení přístupu k výukovému materiálu a také zkrácení času pro sledování televize. K požadavkům protestujících vězňů patřilo i zrušení administrativní vazby, která umožňuje věznit dotyčné bez soudu dlouhé měsíce. Izrael v tomto režimu drží 320 osob, které považuje za nebezpečné pro národní bezpečnost. Při vyjednávání o ukončení hladovky Izraelci přistoupili na některé z požadavků vězněných, avšak administrativní vazbu nezrušili.
Rodiny, které nyní směly do Izraele, čekaly na hraničním přechodu celou noc. Autobus pro ně zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Ve skupině byla i Sabah Džardžavíová. Mířila za synem, který je prý za mřížemi už 14 měsíců a ještě nebyl souzen. Byla ale zklamaná z podmínek, které návštěvníkům stanovili Izraelci. Syn prý chtěl, aby mu přivezla sportovní úbor a lůžkoviny. "Když se lidé dověděli, že budou moci na návštěvu, připravili mnoho věcí, ale Izraelci nám řekli, že s sebou můžeme mít jenom lahev vody a svačinu," řekla.
Věznice Ramon leží v Negevské poušti a cesta tam může trvat i 14 hodin. Návštěva je omezena na 60 minut. Mezi návštěvníky nesmějí být děti a není ani možné přivézt vězňům dárky.
S vízovými doklady rodinám pomohl MVČK, který usiluje o to, aby se příbuzní dostali za všemi trestanci z Gazy.
Někteří z vězňů svůj boj s izraelskými úřady neskončili a dál drží hladovku. Je mezi nimi člen radikálního Hamasu Akram Richáví. Odpykal si už osm let ze svého devítiletého trestu, ale nepřestal usilovat o předčasné propuštění. Hladovku drží už 94 dní.