Z Číny do Kambodže byly dnes přepraveny ostatky zesnulého krále Norodoma Sihanuka, který zemřel v pondělí v Pekingu ve věku 89 let. Dnes má také v Kambodži začít týdenní smutek, během něhož nesmějí televize a rozhlas vysílat zábavné pořady a nebude se konat ani řada plánovaných kulturních a jiných akcí.
Sihanuk byl jednou z nejkomplikovanějších postav moderních kambodžských dějin. Jako král, socialista, premiér, komunista, prezident, zastánce rudých Khmérů, vězeň a poté zase panovník do značné míry určoval dění v Kambodži od získání nezávislosti roku 1953.
Monarchovo tělo bude přepraveno do královského paláce, kde bude tři měsíce vystaveno, aby mu Kambodžané mohli vzdát čest. Pak bude v souladu s buddhistickou tradicí zpopelněno. Jeho popel by měl být uložen do zlaté urny a umístěn ve stúpě (buddhistické sakrální stavbě) v královském paláci.
Norodom Sihanuk byl v Číně na léčení již od ledna. Trpěl řadou nemocí - rakovinou tlustého střeva, cukrovkou a vysokým tlakem.
Někdejší kambodžský král Sihanuk zůstal mezi lidmi populární i přes svou abdikaci v roce 2004 kvůli vysokému věku a špatnému zdraví. Na popularitě mu neubraly ani jeho chaotické politické manévry včetně nešťastné podpory ultralevicového hnutí rudých Khmerů, kteří ho nakonec stejně zavřeli do domácího vězení.
Sihanuk abdikoval v roce 2004 po šesti desítkách let na politické scéně. Jako důvod uváděl zdravotní potíže. Na trůn po něm nastoupil jeho syn Norodom Sihamoni, jenž jako dítě pobýval v Československu a v 70. letech vystudoval v Praze taneční pedagogiku.
Do Prahy ho rodina vyslala jako devítiletého chlapce v roce 1962, protože projevoval velký zájem o balet a v Praze měl možnost ho studovat.
V ČR byl opět v roce 2006 a pak o čtyři roky později, kdy mu Akademie múzických umění udělila čestný doktorát. Spřátelené Československo navštívil během své vlády i sám Sihanuk.