Do Turecka dezertovali další syrští vojáci. Ale málo

Zahraničí
25. 6. 2012 11:40
Syrští vojáci stále věrní svému vůdci Asadovi.
Syrští vojáci stále věrní svému vůdci Asadovi.

Do Turecka dezertovali další syrští vojáci. Je mezi nimi generál, dva plukovníci, majoři a 33 vojínů. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který chce pomoci civilistům v Homsu, se do města stále pokouší dostat. Riziko je prý pořád velké a zdravotníci budou chtít od obou bojujících stran jednoznačné záruky, že boje ustanou.

Podle televizní stanice CNN Turk do Turecka syrští vojáci dezertovali i s rodinami a celkem dorazila skupina 224 lidí. Minulý týden dezertoval pilot, když i se starou stíhačkou přelétl hranici do Jordánska.

Údajní zběhové ze syrské armády v moci rebelů placených Saúdskou Arábií a Katarem.O počtu přeběhlíků ze syrské armády se informace hodně liší. Někdy se uvádí několik tisíc až deset tisíc. Střízlivější experti na nynější dění v Sýrii ale hovoří jen o několika stovkách, vyšší cifry prý u odpůrců Asada vyjadřují jen nesplněné naděje. Syrská armáda má 220 tisíc mužů, takže jí dosavadní případy dezerce nemohou nijak oslabit.  

MVČK se rozhodl pomoci civilistům v Homsu už minulý týden. Chce hlavně evakuovat raněné. Jeho pracovníci tehdy dorazili do blízkosti města, ale kvůli neustávající palbě se museli vrátit do Damašku. Přitom se předtím dohodli na humanitárním příměří.

V Homsu byla palba slyšet i dnes. Vojáci se údajně chtějí dostat do čtvrti Džurat aš-Šija a intenzivně ji bombardují. Obyvatelé města požádali mezinárodní organizace o pomoc. Vydali prohlášení, v němž tvrdí, že jsou terčem genocidy. Armáda proti nim útočí údajně raketomety, minomety, z tanků i vrtulníků. "Před vašima očima se odehrává odporný zločin a vy obětem nepomáháte. To, co se děje v Sýrii, není politický konflikt, nýbrž genocida, etnická čistka," uvádí se v textu.

Masový pohřeb padlých syrských vojáků.Podle Syrské svobodné armády složené z dezertérů režim připravuje posily a k Homsu chce vyslat další stovku tanků. Mnoho rodin je už několik týdnů uvězněno v domech bez možnosti uniknout. Chybějí jim potraviny i léky, jsou často bez elektřiny a bez vody.

Předseda MVČK Jakob Kellenberger dnes řekl, že pracovníci MVČK se stále snaží do Homsu ostat, ale že k tomu potřebují dohodu, která bude dodržena. Největším nebezpečím pro personál jsou prý výbušniny nastražené v homských ulicích.

Další čtení

Delegaci USA na návštěvě Grónska doplní americký viceprezident J.D. Vance

Zahraničí
25. 3. 2025

Palestinci demonstrovali v Gaze proti válce s Izraelem a proti vládě Hamásu

Zahraničí
25. 3. 2025

Japonec neprávem odsouzený k smrti dostane odškodné ve výši 217 milionů jenů

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ