Dohady nad záchrannou akcí amerického komanda v Iráku

Zahraničí
23. 10. 2015 18:36
Boje v Iráku (ilustrační foto).
Boje v Iráku (ilustrační foto).

Irácké ministerstvo obrany předem nevědělo o operaci, při níž Američané a Kurdové v noci na čtvrtek osvobodili na severu Iráku 69 rukojmích. Sdělil to mluvčí ministerstva. Podle něj se o zásahu úřad dověděl až z médií.

Americké a kurdské speciální jednotky osvobodily 69 rukojmích, které zadržovali v provincii Kirkúk členové Islámského státu (IS). Jeden Američan byl při akci zraněn a později zemřel. Je první americkou obětí bojů proti IS v Iráku. Při zásahu podle amerického ministerstva obrany zahynulo také několik členů IS a pět jiných bylo zajato. Pentagon oznámil, že operace byla pečlivě naplánována a zahájena byla ve chvíli, kdy bylo jasné, že rukojmím hrozí povraždění.

"My jsme o tom slyšeli v médiích, nevěděli jsme o tom," řekl mluvčí iráckého ministerstva obrany generál Tahsín Ibráhím Sádik. "Byli tam jen pešmergové (kurdští milicionáři) a Američané, ministerstvo obrany o tom nemělo potuchy," sdělil. Mezi osvobozenými bylo podle čtvrtečních zpráv dvacet členů iráckých bezpečnostních sil a zbylí byli místní občané a bojovníci IS, které skupina obvinila ze špionáže. IS se prý chystal zajatce zabít a pohřbít ve čtyřech hromadných hrobech.

Více se prý má irácká vláda dovědět na schůzce se zástupci koalice, která bojuje proti IS v Iráku a jíž velí USA.

IS zadržuje rukojmí na několika místech v Iráku a ani z vysvětlení Pentagonu zatím není jasné, proč se právě v případě skupiny v Kirkúku rozhodli Američané nasadit svoje komando.

Mluvčí americké Ústřední zpravodajské služby odmítl potvrdit spekulaci, že mezi rukojmími byly osoby napojené na americkou vládu.

První americký voják, který zahynul v boji proti islamistům byl identifikován jako nadrotmistr Joshua Wheeler pocházející z Rolandu ve státě Oklahoma. Podle ministerstva obrany Wheeler zemřel na následky zranění způsobených střelbou z malých ručních zbraní, ke které během operace došlo. Devětatřicetiletý voják sloužil u speciálních jednotek americké armády. Do armády Wheeler vstoupil v roce 1995 a byl na 11 bojových misích v Iráku a Afghánistánu.

Radikálové z IS obsadili severní části Iráku loni a vyhlásili na nich stejně jako na severu Sýrie chalífát. Americké pozemní síly se přímo v terénu na bojích proti ozbrojencům z Islámského státu nepodílejí. Svou roli dosud omezily pouze na výcvik iráckých a kurdských jednotek, u kterých fungují často i jako poradci. Rovněž Spojené státy v oblasti několikrát shodily humanitární pomoc a podnikají nálety na islamistické pozice. Kurdské milice se zasloužily o zastavení postupu IS dále na jih. Pomáhají irácké armádě, po jejímž boku bojují také šíitské milice.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ