Drama na moři. Indové s Číňany osvobozovali loď od pirátů

Zahraničí
9. 4. 2017 15:20
Somálský pirát.
Somálský pirát.

Síly čínského a indického vojenského námořnictva osvobodily nákladní plavidlo unesené v sobotu v Adenském zálivu somálskými piráty. Piráti před zásahem utekli a všech 19 členů posádky libanonské lodi incident přežilo bez úhony. Oznámilo to indické ministerstvo obrany a potvrdila společnost United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO), která koordinuje plavby obchodních lodí v oblasti.

Pirátům se podařilo v sobotu zmocnit se lodi s nákladem dřeva plující pod vlajkou Tuvalu u souostroví Sokotra, asi 120 kilometrů od pobřeží Jemenu, uvedla BBC. Posádka tvořená Filipínci se v souladu s námořními pravidly pro takové případy uchýlila do bezpečného jádra lodi zvaného citadela, a piráti si ji tak nemohli vzít jako rukojmí.

Na nouzové signály napadené lodi reagovaly nedaleko operující lodě čínského a indického námořnictva. Indové poslali na průzkum vrtulník a poté k lodi přirazilo čínské vojenské plavidlo, jehož posádka vstoupila na palubu. Loď se pak pod ochranou námořnictva odebrala do nejbližšího přístavu.

Sobotní útok pirátů byl nejméně třetím takovým incidentem v této oblasti po zhruba pěti letech relativního klidu. Minulý víkend piráti u somálského pobřeží unesli menší indickou obchodní loď s jedenáctičlennou posádkou a vzali ji k břehům autonomního somálského území Puntland. Minulý měsíc somálští piráti unesli ropný tanker, ale po boji s pobřežní stráží v Puntlandu se ho vzdali. Byl to první únos velkého komerčního plavidla na této trase od roku 2012.

Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011, kdy zaútočili 237krát a vzali stovky lidí jako rukojmí. Jejich akce stály světovou ekonomiku kolem sedmi miliard dolarů (176 miliard korun) a vynesly jim asi 160 milionů dolarů na výkupném, odhadl Mezinárodní námořní úřad (IMB).

Od roku 2008 se u břehů Somálska uskutečňuje protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. V oblasti se ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla zemí NATO, Číny, Ruska, Japonska nebo Indie.

Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech výrazně klesl. Námořní přepravci se tak podle expertů začali méně bát pirátů a někteří začali kvůli úspoře času a nákladů používat riskantnější trasu mezi Africkým rohem a souostrovím Sokotra.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Farah Abdi Warsameh

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ