Důchodci v <span>Tokiu kradou</span>. Mnozí kvůli osamění

Zahraničí
27. 8. 2009 15:05
Krádeže v japonských obchodech (ilustrační snímek).
Krádeže v japonských obchodech (ilustrační snímek).

Krádeže v japonských obchodech (ilustrační snímek).S nárůstem krádeží, které v obchodech provádějí staří lidé, se potýká policie v japonské metropoli. Většina z dopadených však tuto činnost spojuje se svým osaměním, další prý ztratili důvod žít. Proto jim chce policie nabídnout možnost dobrovolně pracovat ve prospěch obce.      

Čtvrtina ze starých zlodějů v Tokiu spojuje krádeže se svou osamělostí v životě. A dalších osm procent tvrdí, že kradou, protože nemají "žádný důvod k životu", uvádí se ve zprávě o policejním výzkumu. Více než polovina zlodějů ve starém věku říká, že nemají přátele, a 40 procent z nich žije samo.

ČTĚTE TAKÉ: V čase krize Japonci zbaští kde co, i staré konzervy
                       
Rájem seniorů v Tokiu je čtvrť Sugamo

"Dát těmto zlodějům dobrovolnou práci v komunitě je efektivní," upozornil profesor Akihiro Sakai z univerzity J. F. Oberlina, který vedl policejní tým pověřený vypořádáním se s krádežemi. "Věřím, že místo zvyšováním trestů můžeme tyto zloděje rehabilitovat zvláštní péčí."

Japonští důchodci ve vězení.Mluvčí policie odmítl potvrdit podrobnosti výzkumu, nicméně prý budou brzy zveřejněny.
Krádeže prováděné v obchodech starými lidmi v Tokiu dosáhly vrcholu v loňském roce - téměř vyrovnaly počet krádeží, jichž se dopouštějí mladí delikventi.

Ze 17 800 případů připadá na lidi 65leté a starší 23 procent, ve srovnání s obdobím před pěti lety je to více než dvakrát tolik.

Výroční zpráva ministerstva spravedlnosti uvedla jako příklad 76letou ženu, která se před několika lety pustila do krádeží jako způsobu, jak se vypořádat se samotou po smrti rodičů.

V Japonsku 65letí a starší lidé tvoří přes 20 procent populace. Do roku 2050 by měl být tento jejich podíl dvojnásobný.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ