Duhový válečník Greenpeace je na poslední plavbě

Zahraničí
10. 2. 2011 18:20
Rainbow Warrior II dosluhuje, jeho nástupce bude dostatečně ekologický.
Rainbow Warrior II dosluhuje, jeho nástupce bude dostatečně ekologický.

Rainbow Warrior II, vlajková loď environmentálních ochranářů Greenpeace, dorazil na své poslední plavbě do Hongkongu. Úřady se obávají provokací.

 

Patří mezi symboly Greenpeace, hnutí ji používá třeba v boji proti lovu rybolov či tuleňů, dříve také proti nukleárním testům. Do historie se loď zapsala roku 1985, když její posádka jela spolu s dalšími monitorovat a protestovat proti francouzským jaderným testům na atolu Mururoa ve Francouzské Polynésii. Agenti francouzské rozvědky DGSE ji výbušninami potopili ještě v přístavu na Novém Zélandu, jeden člověk při tom zemřel.

Prvního "duhového válečníka" potopili francouzští agenti v Aucklandu.Pro francouzskou vládu to byl ohromný skandál, padl ministr obrany. Z kompenzací pak Greenpeace koupila novou loď, rovněž vysloužilé rybářské plavidlo z Británie; z vraku se stal umělý útes a atrakce pro potápěče.

Teď dosluhuje i nástupce: poslední turné plavidla zároveň připomíná čtyřicetileté jubileum organizace. V Hongkongu loď přivítali lví tanečníci, ale také ostražitá přístavní policie, zřejmě nervózní, jestli aktivisté během třítýdenního kotvení nechystají nějakou lumpárnu.

Je dost možné, že si vezmou na paškál znečištění. „Všiml jsem si, když jsme do Hongkongu pluli, že okolo budov byla nepřetržitá mlha, řekli mi, že to je znečištění vzduchu," říká jihoafrický kapitán lodi Mike Fincken. „Hongkong coby jedno z nejzámožnějších měst na světě by měl být lídrem zelenějších energetických řešení," citovala jej BBC.

Hongkongští přístavní policisté jsou ve střehu, co aktivisté chystají.V minulosti se Greenpeace pustila do uhelné a jaderné energetiky města, které má po britské koloniální historii svébytné postavení v rámci Číny. Na jednu finanční budovu vyvěsili ohromný transparent s portrétem šéfa hongkongské exekutivy Donalda Tsanga a nápisem Wanted - Hledá se; prý je ekologickým psancem.

Trojka bude brzy

V Polsku a Německu se mezitím dokončuje "duhový válečník" s pořadovým číslem 3, tentokrát už účelově stavěná loď, nikoli předělaná, jakých je ve flotile nadnárodní organizace několik.

Nepřekvapí, že údajně půjde o jedno z nejzelenějších plavidel planety, většinou si vystačí s plachtami, naftové a elektrické motory by měly být v provozu jen asi desetinu času.

Bude prošpikován moderním vybavením, aby mohli aktivisté živě vysílat video odkudkoli na planetě, a také bude disponovat heliportem. Náklady vycházejí na 14 milionů liber (asi čtyři sta milionů korun).

„Po třicet let jsme lodě jen přestavovali, už je na čase, abychom konali, jak kážeme," vysvětloval mluvčí Greenpeace Ulrich von Eitzen pro týdeník The Observer. „Renovace dosavadní lodě nebyla technicky či finančně únosná a předělání další lodě z druhé ruky by kompromitovalo naše kampaně a hesla o energetických úsporách."

Snad tedy třetí loď Rainbow Warrior nepotká osud prvního nositele toho jména anebo také supermoderního a superekologického trimaránu Ady Gil z flotily ochránců moří Sea Shepherd Conservation Society. Ten v roce 2008 (ještě pod jménem Earthrace) překonal rekord v plavbě kolem světa v kategorii motorových lodí, přičemž propagoval zelené technologie. Pak začali rychlou loď s batmanovským designem používat aktivisté k blokování lovu velryb, loni se ale při srážce s japonskou rybářskou lodí trimarán za dva a půl milionu dolarů potopil.

Trimarán Ady Gil bránil velryby i vlastním tělem.

Autor: - mav -, BBCFoto: Profimedia , flickr.com - opendemocracy, botherdbybees

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ