Džidská graffiti dráždí autority islámu

Zahraničí
20. 8. 2007 10:47
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMají spreje, poškozují veřejné vlastnictví, urážejí policisty a stěžují si, že jejich hlas není v Saúdské Arábii slyšet. Desítky mladých Saúdů z pobřežní Džiddy se postavily proti autoritám. Jejich pouliční graffiti zdůrazňuje rostoucí generační mezeru v jedné ze společensky nejkonzervativnějších zemí světa, napsala agentura Reuters.

Mocní kněží v Saúdské Arábii, absolutní monarchii, kde je více než šedesát procent obyvatel mladších 21 let, si stále vynucují přísný kodex veřejného chování. Ale dnešní mladí "Saúdové" vyrůstají v éře ovlivněné internetem, mobilními telefony a satelitní televizí. Toto prostředí se velice liší od ochranářské výchovy jejich rodičů.

Obrazy ve stylu křiklavých graffiti z amerických a evropských velkoměst, podepsané jmény gangů jako G6, Boy.Z nebo XBoys, se začaly objevovat na kruhových objezdech a na zdech před dvěma roky.

To rozzuřilo místní obyvatele, kteří si vysoko cenili občanskou hrdost. "Nebyla to rebelie, ale sebevyjádření," říká dvaadvacetiletý Abadí Zbadí, zakladatel graffiti gangu X5. "Když jdete do jakéhokoli nákupního střediska, řeknou vám tam, že je to pouze pro rodiny. Jste z toho deprimováni, takže snadno můžete spadnout do graffiti."

Zbadí, oblečený v tričku a džínech a se sportovním kudrnatým účesem, ukazuje své nejnovější dílo na travnaté hrázi v nejliberálnějším městě země.

Po měsících chytání pachatelů se úřady rozhodly nechat toto veřejné parkoviště a některé velké zdi pouličním umělcům, aby si malovali, co chtějí. To vše pod podmínkou, že nebudou čmárat nikde jinde ve městě. Obrazy se zde zaměřují na mladickou nespokojenost se světem. Mnoho jich zobrazuje hořící budovy nebo zamračené mladíky vedle nápisů jako "Pouze pro rodiny" nebo "Nehraj si se mnou, jsem zločinec".

"Nejprve jsme chtěli pochopit, proč to dělají," říká Muhammad Abú Umara, úředník džidského městského úřadu pro sociální rozvoj a média. "Někteří chtějí získat pozornost, někteří mají problémy s nezaměstnaností, jiní rodinné problémy... Zjistili jsme, že kdybychom si jich nevšímali, způsobilo by to městu velké škody. Raději jsme se rozhodli ten problém řešit."

Městský úřad se zřekl finančních nebo jiných postihů a dal pouliční umělce odstranit některé nemravnosti, zatímco hledal firmy, které by nabídly oficiální prostory a zdi.

"Řekl jsem jim, že ať namalují cokoli, měli by se cítit dobře, když to uvidí jejich sestry a matky. Pokud udělají cokoli obscénního, ukážeme to jejich rodinám," říká Abú Umara. Asi 150 členů pouličních gangů se potom vynořilo z džidských stínů. Graffiti odumřelo stejně jako vzniklo, ale přesto zůstalo několik nelegálních sprejerů.

Místní úřady se také rozhodly pro neobvyklý krok. Sešly se s některými mladými, aby zjistily, co jim vadí na životě v Saúdské Arábii nebo přinejmenším v Džiddě. Přišla litanie stížností, která mířila na základy života v zemi, jež tak neochotně opouští tradiční způsob chování - nepovoluje kina, ženám je zakázáno řídit auto a věnuje velké úsilí na oddělování pohlaví na veřejných místech.

"Dívky chtěly školy, kde by se naučily řídit, a otevřená sportoviště. Chlapce zase trápil zákaz vstupu do nákupních center," říká abú Umara. "Jako orgán státní správy buď ukážeme, že s nimi jednáme vážně, nebo je ztratíme," konstatuje a dodává, že o autoškolách se uvažovalo, ačkoli to může provokovat náboženské konzervativce.

Džidské gangy těží z toho, že jejich členové pocházejí z bohatých rodin. Obyčejní Saúdové, kteří se odváží malovat graffiti, jsou tvrdě potrestáni. Mladík ze severního pouštního města Hafr al-Batin byl v únoru odsouzen k 60 ranám bičem a k pokutě 2000 rijálů (11 000 korun) za počmárání zdi své školy. "Nejsou z pracující třídy," říká o sprejerech ze svého města abú Umara a dodává, že většina z nich ani nepotřebuje pracovat.

"Jménem všech mladých lidí tady můžu říct, že jsme utlačováni. To, co vidíte, je náš boj proti represím," říká dvacetiletý Badr Ghamdí, člen gangu X5. "Malovali jsme graffiti, ale někdo jiný třeba bude závodit v autě v ulicích nebo začne s drogami... Jsou tu lidé skrytí v temnotě a není vidět, co se jim děje." Podle něj musí společnost naslouchat mladým lidem. "Vadí nám mnoho věcí. Pro začátek malý zájem o nás. A lidé přitom vždy říkají, že my jsme budoucnost," říká Ghamdí. "Jsem slušný člověk, ale jestli mě někdo bude utlačovat, půjdu malovat graffiti s nápisem 'X5 tady byli'."

FOTO: artcrimes.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ