Ekologičtí aktivisté vyzvali nepálskou vládu, aby zvážila umístění mobilních toalet na Mount Everestu pro stovky horolezců, kteří se každoročně na nejvyšší horu světa vydávají. Velká část z nich totiž vykonává potřebu ve volné přírodě.
"Lidské výkaly představují samozřejmě velký problém," prohlásil šerpa Phindžo, ředitel ekologické organizace Eco Himal, která je iniciátorem kampaně. "Pokud budeme mít na Everestu veřejné záchodky, budou je horolezci využívat," dodal s tím, že první dvě nebo tři toalety by měly být podle jeho plánů instalovány v jižním základním táboře.
Podle šerpy si v současné době již řada expedic nosí s sebou speciální nádoby a fekálie za sebou nezanechává, nosiči ale zpravidla jinou možnost než najít si nejbližší sněhovou závěj nemají.
Organizace pro životní prostředí již dlouhou dobu kritizují, že nejvyšší hora světa je extrémně znečištěna odpadem, který tvoří z velké části použité kyslíkové láhve, ale také kupříkladu těla mrtvých horolezců, které jejich kolegové nemohou při náročné cestě snést dolů. V mrazivých teplotách oblasti se veškerý materiál rozkládá desítky let.
Horolezci utrácejí za možnost dosažení
Expedice v současné době skládají 4000 dolarů zálohy, kterou si mohou vyzvednout, když prokážou, že přinesly z hory vše, co si vzaly s sebou. Ale toto pravidlo se podle aktivistů jen těžko prosazuje.
Šerpa Vangčhu soudí, že na Everestu zůstává ještě nejméně deset tun smetí. Šerpa apeluje na nepálskou vládu, aby dala na černou listinu turistické skupiny, které nemohou doložit, že se vrátily se vším vybavením.
Plán organizace Eco Himal na instalaci toalet má ale i své kritiky. "Během roku dochází k velkým pohybům sněhové a ledové pokrývky. Pokud budou v základním táboře instalovány mobilní toalety, při posunu ledu s největší pravděpodobností spadnou," řekl šerpa Vangčhu.
Od roku 1953, kdy Everestu poprvé pokořil Novozélanďan Edmund Hillary s šerpou Tenzingem Norkejem, na nejvyšší bod světa vylezlo více než 4000 horolezců.