Erdogan: Budu shovívavý a stáhnu žaloby kvůli urážkám

Zahraničí
30. 7. 2016 10:30
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozhodl stáhnout všechny žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby. Prezident to v pátek oznámil na akci k uctění obětí nezdařeného pokusu o vojenský převrat. 

Německý právník Ralf Höcker, který tureckého prezidenta zastupuje, ale během sobotního dopoledne oznámil, že žaloby podané v Německu zůstávají v platnosti. Trestnímu stíhání tedy dál čelí německý satirik Jan Böhmermann kvůli posměšné básni o Erdoganovi.

"Oznámení platí jen pro Turecko. V Německu se prozatím nic nemění," uvedl Höcker. V Turecku žalobám kvůli urážkám na adresu Erdogana čelí stovky lidí.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Souhlas k jeho trestnímu stíhání dala německá vláda, která tak vyhověla turecké žádosti a na kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky.

Erdogan své rozhodnutí podle serveru BBC označil za jednorázové gesto dobré vůle. "Pouze pro jednou budu shovívavý a ukončím všechny kauzy týkající se neuctivých urážek vůči mé osobě," uvedl prezident.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , POOL

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ