Tureckem zmítá od pátečního pozdního večera pokus o státní převrat, za nímž stojí část armády. Zahynulo při něm na 50 lidí, většinou civilistů, ale také 17 policistů. Dalších 150 osob utrpělo zranění. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil pokus o převrat za velezradu a slíbil čistku v armádě. Podle tureckého premiéra bylo zatčeno více než 130 lidí. Česká diplomacie doporučuje do země necestovat. Českým občanům, kteří tam již jsou, radí nevycházet ven a dbát zvýšené opatrnosti.
Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. V sobotu se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.
Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. Podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.
Duchovní Fetullah Güllen se však od puče distancoval. Pokus o převrat Güllen žijící v USA ostře odsoudil. "Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám," uvedl 75letý Güllan v prohlášení. "Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji," dodal.
Turecký premiér Binali Yildirim tvrdí, že pokus části armády o převrat byl neúspěšný a že vládní síly mají situaci v zemi převážně pod kontrolou. Také turecká rozvědka uvedla, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu.
Přestřelky a výbuchy jsou ale stále hlášeny z Ankary i z Istanbulu. Zasažena byla mimo jiné budova tureckého parlamentu.
V Istanbulu se vzdala asi třicítka vojáků přímo na centrálním náměstí Taksim, které bylo dějištěm bojů mezi vzbouřenci a policisty. Poté, co odevzdali příslušníkům policie své zbraně, byli naloženi do policejních vozidel a odvezeni pryč. Při akci přelétávaly nízko nad místem stíhačky tureckého letectva.
Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. "Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu," řekl mluvčí.
V Istanbulu bylo při přestřelkách zabito šest civilistů a 150 jich utrpělo zranění. Ankara hlásí nejméně 42 mrtvých, mezi nimiž je i 17 policistů, kteří zahynuli při leteckém útoku na ústředí policejních speciálních sil. Proti helikoptérám vzbouřenců nasadily turecké vzdušné síly stíhačky. Jeden z vrtulníků se jim podařilo sestřelit. Premiér poté oznámil vyhlášení bezletové zóny nad Ankarou.
Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Prezident Barack Obama ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití. Znepokojení nad děním v Turecku vyjádřilo ústy prezidentova mluvčího Rusko. Moskva si přeje, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem, uvedl.
Na situaci v Turecku již v noci reagovalo české ministerstvo zahraničí. Vydalo doporučení do země nejezdit a v případě, že se Češi v Turecku již nacházejí, dbát zvýšené opatrnosti. Pro případ nouze je k dispozici telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).
Situaci v Turecku sleduje i český prezident Miloš Zeman, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru. Jeho mluvčí na twitteru uvedl, že v kontaktu s velvyslancem v Ankaře je ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, který prezidenta průběžně informuje.